Konference, která se zařadila mezi největší simulace jednání Organizace spojených národů v České republice, nabídla účastníkům možnost zapojit se do sedmi různých výborů, kde v rolích diplomatů zastupovali zájmy přidělených zemí a hledali řešení globálních problémů. Výrazným rozšířením oproti loňskému ročníku bylo zařazení výboru určeného speciálně pro středoškoláky. „Letos máme obzvláště radost z představení speciálního Výboru pro středoškoláky, který má za cíl inspirovat budoucí generaci lídrů,“ uvedla Anežka Koudelková z organizačního týmu MUNI MUN.

Středoškolský výbor simuloval jednání Dětského fondu OSN (UNICEF) a zabýval se tématy jako ochrana dětí v konfliktních zónách a řešení dětské chudoby. Studenti z vysokých škol měli možnost vybrat si z náročnějších výborů, jako je Rada bezpečnosti OSN, Rada OSN pro lidská práva, Ekonomická a sociální rada OSN nebo Severoatlantická aliance. V těchto simulacích řešili aktuální globální výzvy od ochrany Arktidy až po rasovou diskriminaci v jižní Asii.
Od začátečníků po zkušené delegáty
„MUNI MUN je vzdělávací iniciativa, která spojuje studenty z různých prostředí, aby se zapojili do diplomacie, debat a mezinárodního dialogu. Konference se od svého vzniku výrazně rozrostla a stala se platformou pro rozvoj vůdčích schopností, vyjednávání a kritického myšlení mezi studenty,“ vysvětlila Koudelková. Organizátoři proto rozdělili výbory podle náročnosti na začátečnické a pokročilé. Pro účastníky bez předchozích zkušeností byly připraveny jednodušší výbory, zatímco zkušenějším studentům připadly náročnější simulace vyžadující hlubší znalosti mezinárodního práva a politiky.
Kromě studentů z Masarykovy univerzity se akce účastnili i vysokoškoláci z dalších českých univerzit a partnerské University of Pécs z Maďarska. Mezi středními školami nechyběli zástupci Gymnázia Brno, Slovanské náměstí či International High School Brno.
Akce se v roli delegátky Číny účastnila i maturantka Nela Gadzerová, u níž nešlo o první zkušenost. „Už jsem byla na několika simulacích, takže jsem docela věděla, do čeho jdu. Na začátku jsme měli neshody, někteří nováčci měli trochu problém pochopit role a postupy, ale po dvou dnech to již fungovalo dobře a nakonec nám to prošlo i konsenzem, což si myslím, že je velký úspěch,“ zhodnotila Gadzerová.

Ze zahraničí na akci dorazil Mark Pollutz, doktorand z Univerzity v Pécsi v Maďarsku. „Šlo o mou první zkušenost s takovým typem akce a jsem velmi rád, že jsem se zúčastnil. Dozvěděl jsem se, jak to funguje v realitě,“ řekl Pollutz, který v simulacích zastupoval Řecko. „Velmi pozitivní dopad na mne mělo, když jsem viděl, jak jsou čeští studenti aktivní v debatách. V porovnání s maďarskými studenty je to velký rozdíl, což pro mě bylo inspirativní.“
Náročná příprava a skutečná diplomacie
Příprava na konferenci začala pro studenty dlouho před vlastním jednáním. Každý účastník musel nastudovat politické postoje zastupované země a připravit takzvaný position paper – dokument shrnující stanovisko dané země k tématům probíraným ve výboru.
„Jde o to, aby se studenti tvorbou position paperu připravili na svou roli v rámci simulace jednání OSN. Jde o důkladnou rešerši na zadané téma tak, aby zjistili postoje země, kterou reprezentují, a ujasnili si, kdo budou jejich spojenci,“ vysvětlila akademická poradkyně akce Jana Urbanovská.

Konference probíhala podle přísných diplomatických protokolů. Studenti měli formální i neformální debaty a museli obhajovat výhradně pozice přidělené země, nikoliv vlastní názory. Vše mělo jasná pravidla a o každém návrhu se hlasovalo podle předem stanovených procedur.
„Snažila jsem se hodně přemýšlet o tom, co říkali ostatní kolegové, sbírat všechny klíčové body z jejich projevů a pak se snažit přidat něco, čím mohu zlepšit, co říkají, abychom na konci mohli přijít s lepší rezolucí,“ popsala svůj přístup na jednáních účastnice Victoria Fernandez Francisco, jež získala i ocenění nejlepšího delegáta v Radě OSN pro lidská práva.
Za úspěchem stojí mezinárodní spolupráce i grant
Letošní ročník MUNI MUN se mohl uskutečnit díky mezinárodní spolupráci i finančním partnerům. „Nejvýznamnější finanční partner je EDUC. V říjnu jsme se rozhodli, že bychom chtěli zkusit grant od nich – EDUC Mini Project Grant – a podařilo se nám ho vyhrát, díky čemuž mohla být akce letos větší,“ vysvětlila generální tajemnice MUNI MUN Veronika Sabolová.
V organizačním týmu působilo kolem 30 lidí, kteří několik měsíců pracovali na přípravě akce. „Je to stoprocentně studentská akce, takže jsem na ně strašně pyšná. Jsou naprosto profesionální, my jako vyučující bychom to rozhodně neudělali lépe,“ ocenila studentskou iniciativu poradkyně Urbanovská.
Na závěr konference byly vyhlášeny ceny pro nejlepší delegáty v jednotlivých výborech. „Bylo to pro mě velmi poučné. Získala jsem nové přátele, nové kontakty tady na fakultě i mimo ni. Naučilo mě to, jak být lepším delegátem, jak být lepším profesionálem,“ dodala Victoria Fernandez Francisco.
Organizátoři už nyní plánují další ročník.
Autorka článku je studentkou FSS a členkou studentské rady Magazínu M.