Přejít na hlavní obsah

Jak překonat nástrahy prváku

AnotacePrvaci
Středoškolské dveře udělaly klap a otevřely se před vámi nové, vysokoškolské. Vybrat si svůj směr a dobře zvládnout všechny studijní povinnosti, co se valí ze všech stran, je jen na vás. Následující článek vám ale může pomoct s orientací v denním chodu vysokoškolského studia, s obsluhou Informačního systému MU nebo i s finančními úsporami.


Vyhněte se administrativě

Informační systém (IS), se kterým jste se už určitě setkali, vás bude provázet po celou dobu studia. Nejdůležitější je sekce Student, pomocí níž si registrujete a zapisujete předměty, přihlašujete se na zkoušky nebo žádáte o zápis do následujícího semestru.

Kromě dalších provozních informací, jako je rozvrh hodin, studijní materiály k jednotlivým předmětům nebo kontrola průchodu studiem, najdete v ISu také část určenou pro komunikaci. Pomocí diskusních fór a nové funkce Setkávání se snadno elektronicky spojíte se svými přáteli a během chvíle si například ujasníte naposledy probíranou látku. Zásadní pro vás ale bude sekce Lidé. Tam najdete kontakt na každého, kdo má s Masarykovou univerzitou něco společného.

Aplikace Dril vám zase pomůže s procvičováním různého typu učiva, které je potřeba naučit se nazpaměť. Vyberete si hlavně z nabídky slovíček různých cizích jazyků. Kliknutím na Vývěsku se dozvíte aktuální informace ze světa jednotlivých fakult. Finanční rovinou vašeho studia se pak zabývá sekce Stipendia, kde můžete mimo jiné podávat žádost o ubytovací nebo sociální stipendium.

TipyPrvaci
Na co pamatovat
- Včas si zaregistrovat a zapsat předměty, zařadit se do seminárních skupin.
- Zjistit, jaké jsou povinné předměty a kdy je nejlepší si je zapsat.
- Prostudovat si požadavky na ukončení předmětů.
- Minimální počet kreditů, které musíte za jeden semestr splnit, je 15, nebo 45 ve dvou po sobě jdoucích semestrech.
- Zapsat si tělesnou výchovu: než půjdete ke státnicím, musí většina z vás mít za sebou minimálně dva semestry tělocviku.
- Myslete na to, že před státnicemi musíte na většině oborů stihnout absolvovat povinný cizí jazyk.

Buďte v předstihu, buďte online
Informační doba vyžaduje přehled a rychlou orientaci. Masarykova univerzita poskytuje svým studentům přístup k internetu na všech fakultách pomocí wi-fi (www.muni.cz/ics/services/wifi) nebo v počítačových studovnách (www.muni.cz/ics/services/ups/). Mimoto je 24 hodin denně k dispozici Centrální počítačová studovna na Komenského náměstí. Kromě počítačů zde naleznete také kopírky, tiskárny, přípojky na notebook nebo dobíjecí automaty na ISIC kartu.

Kam do knihovny
Nejen na internetu je člověk živ. Sem tam si musíte přečíst i nějakou odbornou knihu. Ideálně byste vše potřebné měli najít v knihovnách Masarykovy univerzity. Nejčastěji budete asi chodit do knihovny na své domovské fakultě nebo katedře, nic vám ale nebrání navštěvovat jakoukoliv jinou. Naopak se to může vyplatit, protože na jiném typu fakulty nemusí být o vámi žádanou knihu takový zájem. Elektronický katalog všech knihoven MU najdete na aleph.muni.cz. K registraci a zapůjčení knih potřebujete všude jen ISIC kartu. Abyste měli ještě větší výběr knih, vyplatí se zaregistrovat i v Moravské zemské knihovně. Roční poplatek je pro studenta jen sto korun. Více viz www.mzk.cz.

Vycestujte na studijní pobyt
Studijním pobytem v zahraničí rozšíříte své znalosti, procvičíte si cizí jazyk a poznáte odlišnou kulturu. Současná nabídka zahraničních stipendií je široká, největšímu zájmu se ovšem dlouhodobě těší program Erasmus. Vycestovat do zahraničí za vzděláním navíc můžete i během prázdnin. Podívejte se na czs.muni.cz.

Snižte náklady na studium s ISIC kartou
Jak už asi víte, ISIC karta funguje coby jakýsi občanský průkaz univerzity. Využijete ji v menze, univerzitních knihovnách nebo při přístupu do počítačových studoven a při tisku. Kromě toho vám ale může pomoci snížit životní náklady. Na území Česka uplatníte slevy na téměř dvou tisících místech, a to v oblasti cestovního pojištění, ubytování, dopravy nebo kulturních akcí. Hlavně slevy do brněnských divadel a do kina stojí za to.

Otevřete se možnostem
Studium na Masarykově univerzitě je naplněno řadou výzev. Zapojit se můžete do rozmanitých univerzitních projektů, záleží pouze na vašich schopnostech a dovednostech. Podílet se na chodu fakulty a univerzity můžete ve studentských komorách akademických senátů – tedy pokud vás ve volbách zvolí vaši spolužáci. Zapojit se můžete do aktivit International Student Clubu MU nebo Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, uvítají vás ale také v celouniverzitním studentském portálu LeMUr nebo ve zdejším Rádiu R. Stačí jen mít nápady a elán. Řadu dalších zajímavých spolků najdete prakticky na každé fakultě. Více na www.muni.cz/admission/student/clubs.

Vyzkoušejte univerzitní kuchyni
Rádi si dáte pořádný kus masa nebo preferujete bezmasou kuchyni? V menzách, bufetech, restauracích, pizzeriích nebo kavárnách Masarykovy univerzity rozesetých po celém Brně je pestrá nabídka všeho a ani to moc nestojí. A kromě poledního ukojení hladu se můžete na řadě míst i dobře navečeřet. Pro objednání a výdej jídel se užívá ISIC karta, na kterou si v menzách na pokladnách můžete ukládat peníze. Více na www.skm.muni.cz.

Kateřina Dušková,
studentka filozofické fakulty


Užitečné odkazy:
Stránky, kde najdete bydlení: bydleni.muni.cz
Studijně-právní poradenské služby: www.poradci.muni.cz
Tipy pro prváky: www.prvakoviny.cz

Hlavní novinky