Přejít na hlavní obsah

Imaginární firmu řídili nejlépe studenti z ESF

Manažerské schopnosti? Máme. Tak by mohli odpovědět dva studenti ekonomicko-správní fakulty na otázku stále se opakující na pracovních pohovorech. Na rozdíl od jiných o tom mají i důkaz. V květnu totiž vyhráli národní kolo soutěže v řízení podniku prostřednictvím on-line simulace pořádané Nadací Tomáše Bati a společností Junior Achievement.

„Dočetl jsem se o ní na internetu ve zpravodaji ESF a říkal jsem si, že by nebylo špatné to zkusit, i když jsme o tom vůbec nic nevěděli,“ vzpomíná Michal Pašek, jak dal spolu s kamarádem Jaromírem Vojtajem dohromady tým s názvem Tardis pojmenovaný po časostroji z britského seriálu Doctor Who.

Na začátku celé soutěže bylo 166 týmů, které postupně dostávaly finanční zprávy a podle nich v počítačovém programu nastavovaly, jak má jejich imaginární podnik reagovat na aktuální situaci na trhu. „Ovlivňovali jsme třeba to, za jakou cenu se bude firemní produkt prodávat, kolik ho půjde na trh, investice do kapitálu, do výzkumu nebo do marketingu,“ dává příklad Pašek. Jedno kolo soutěže trvalo asi měsíc a oba studenti přitom stihli vyzkoušet spoustu strategií. „Hráli jsme i proti sobě, ale vzhledem k tomu, že se známe už ze střední školy, v Brně spolu bydlíme a chodíme na stejné předměty, tak jsme pořád reagovali stejně. V samotné soutěži nám to ale pomohlo, o ničem jsme se nedohadovali,“ povídá s úsměvem Jaromír Vojtaj.

Výborná synchronizace pomohla týmu až do pražského finále, kde už to ovšem soutěžící měli těžší. Na každou zprávu museli zareagovat během deseti minut. Pašek s Vojtajem s tím neměli nejmenší problém a celou soutěž vyhráli, jejich kolegové z ekonomicko-správní fakulty Marián Hockicko a Silvestr Dulák pak skončili pátí. I když je prý členům vítězného týmu jasné, že vedení podobného podniku ve skutečnosti je daleko větší dřina, čas investovaný do soutěže podle Michala Paška rozhodně nebyl ztracený: „Soutěž berou minimálně některé firmy jako hodně prestižní, takže do životopisu se nám ta zkušenost bude určitě hodit.“

Hlavní novinky