Přejít na hlavní obsah

Na podzim v Brně znovu ožije 20. století

Nezprostředkované líčení skutečných událostí pamětníky je hlavní osa přehlídky.
Která učebnice dějepisu se může svou výpovědí rovnat setkání s vězněm z koncentračního tábora, účastníkem zahraničního odboje, politickým vězněm z padesátých let nebo pracovnicí Červeného kříže v Londýně? Odkaz minulého století je stále živý a připomíná ho festival Moje 20. století, za kterým stojí studenti z filozofické fakulty a fakulty sociálních studií. Akce začíná v pondělí 26. září v kavárně Trojka a poběží až do listopadu.

 

Jaké bylo 20. století? Bezstarostné a hravé, chtělo by se říct. Většina z dnešních vysokoškolských studentů si z něj pamatuje první PC na pracovním stole v pokojíčku a počátek vysílání Tv Nova. Student archeologie a etnologie Michal Doležel připomíná, že dvacáté století znamená daleko víc: „Etapu, kterou na jedné straně poznamenaly dvě světové války a rozmach totalitních režimů, na druhé straně dobytí Měsíce či vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv. To vše nelze poznat lépe než skrze skutečné příběhy těch, kteří tyto události zažili.“

 

Příběhy těch, kteří byli u toho
Právě nezprostředkované líčení skutečných událostí pamětníky je hlavní osa přehlídky Moje 20. století s podtitulem Festival svobody proti totalitě. Doležel festivalem navazuje na jednorázové besedy s pamětníky, které už dřív pořádal v kavárně Trojka. „Mám za to, že Trojka je přirozeným místem, kde se schází studenti ze všech brněnských vysokých a středních škol. Nechtěl jsem je hnát do neznámých sálů, ale přivést jim zajímavé osobnosti tam, kde to mají rádi,“ vysvětluje svou volbu hlavního dějiště celé akce.

 

Oslovil své kamarády z různých oborů i škol a společně se pustili do příprav, které vyústili v ambiciózní projekt, jenž spojuje besedy s pamětníky, tematické výstavy, koncerty i divadelní představení. Například inscenace divadla Feste s názvem Let sokola vznikla dokonce speciálně pro festival.

 

Přijde i spisovatel Ivan Martin Jirous
Nejtěžší na zorganizování celé akce bylo podle Doležela oslovit Ivana Martina Jirouse. „Vydali jsme se za ním během letošního autorského čtení a chvíli nám trvalo, než jsme k tomu sebrali odvahu,“ přiznává počáteční ostýchavost další architekt projektu Tomáš Růžička.

 

S kontaktováním řady dalších osobností pomohl také spřátelený pražský festival Mene tekel. „Právě Mene tekel je jedním z našich velkých inspiračních zdrojů. Rádi bychom, aby se Moje 20. století stalo jeho brněnskou obdobou,“ nastiňuje plány Doležel. Už teď má plány na další ročník - chystá oslovit i zahraniční hosty a třeba sestru bratří Mašínů.

 

Letošní ročník zahajuje oživování historické paměti v pondělí 26. září a pokračuje hned následující den setkáním s prvním pamětníkem. Na to navážou další večery v říjnu a listopadu.

 

Podrobný program je k vidění na webových stránkách festivalu.

Hlavní novinky