Přejít na hlavní obsah

Zubov: Věřím, že Ukrajina nad Ruskem zvítězí

Když letos na jaře vystupoval uznávaný ruský historik Andrej Borisovič Zubov na Masarykových dnech s kritikou ruské invaze na Ukrajině, asi by ho nenapadlo, že se o půl roku později situace v jeho rodné zemi natolik zdramatizuje, že bude muset Rusko narychlo opustit.

Andrej Zubov je expert na dějiny evropské filozofie, dějiny náboženství a srovnávací historii.

Bezpečné útočiště poskytla v říjnu Zubovovi Masarykova univerzita a umožnila mu, po osmi letech zákazu v Rusku, znovu svobodně přednášet na akademické půdě. „Jsem šťastný, že jsem svou první přednášku po dlouhých letech mlčení přednesl právě zde, v České republice, v Brně. V Rusku jsem se sice snažil dávat v minulých letech alespoň soukromé lekce, ale to, co mě skutečně naplňuje, je svobodné přednášení studentům. Jsem proto Masarykově univerzitě nesmírně vděčný za to, že mohu díky ní být znovu v kontaktu se studenty na akademické půdě,“ uvedl po přednášce na Filozofické fakultě MU Andrej Zubov.

V roce 2014 jste článkem v deníku Vedomosti veřejně odsoudil okupaci Krymu. S jakou reakcí se to v Rusku setkalo?
Článek tenkrát četlo hodně lidí a spousta osob mě podpořila. Kvůli svému postoji k anexi Krymu jsem byl ale propuštěn z moskevské Státní univerzity mezinárodních vztahů, bez možnosti nastoupit jako profesor na jinou univerzitu nebo státní školu. Od roku 2014 jsem proto působil na volné noze. Mohl jsem dávat soukromé lekce a přednášet, například o dějinách Ruska nebo filozofie, ale ne jako kmenový pedagog.

V té době vás oslovil bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Ano, po uveřejnění článku v deníku Vedomosti jsem od něj dostal dopis, v němž mi nabídl možnost učit na MU. Tehdy jsem nebyl připraven tuto nabídku přijmout, protože jsem stále doufal, že budu moci v Rusku profesně pokračovat. A doufám v to pořád, bohužel mi je ale jasné, že za aktuálních okolností to není možné. Současné pozvání Masarykovy univerzity beru jako velký dar a možnost vrátit se k akademické práci, o kterou jsem přišel před osmi lety.

O odchodu z Ruska jste tedy před válkou vůbec nepřemýšlel?
Ne. Byl jsem přesvědčen, že tam musím zůstat a dál měnit věci k lepšímu, nejenom jako profesor, ale i jako politik, proto jsem v roce 2016 vstoupil do opoziční Strany lidové svobody (PARNAS). V této straně jsem se později stal místopředsedou. Po začátku ruské invaze v únoru jsem Rusko stále odmítal opustit, i když už tam nebylo tak bezpečno jako předtím. V září jsem si ale uvědomil, že pokud bych chtěl doma zůstat, zbývá mi buď mlčet, nebo jít do vězení. Z toho důvodu jsem se rozhodl z Ruska do doby, než tam skončí autoritářský režim, odjet.

Uprchnout se vám podařilo těsně před uzavřením finských hranic. Jak vypadala vaše cesta z Ruska do České republiky?
Byla hodně únavná a dobrodružná. Je to až nepředstavitelné, že ve 21. století není cesta na českou univerzitu o tom, jít na moskevské letiště a být za dvě hodiny v Brně nebo Praze. Z Moskvy jsme museli autem odcestovat na finské hranice, složitě je překročit a pak přejet polovinu Evropy. S rodinou se nám podařilo přejet hranice do Finska jen čtyři hodiny před jejich zavřením. Odtud jsme pokračovali trajektem do Estonska a autem přes Rigu a Vilnius až do Brna. Trvalo nám to skoro dva týdny.

Andrej Zubov napsal u Stromu republiky v Brně v předvečer státního svátku 28. října na lipový list vzkaz a přání České republice.

Prakticky ihned po svém příjezdu do Brna jste začal přednášet na Masarykově univerzitě. Co je obsahem vašeho šestitýdenního přednáškového cyklu?
Věnuji se v něm důvodům ruských katastrof ve 20. století, které začaly v roce 1917 a pokračují až do teď. Rád bych svými přednáškami nastínil, jak se dá podobným událostem předcházet v budoucnu. V současnosti mnohé akademiky i veřejnost po celém světě hodně zajímá, zda to, co teď vidíme v Rusku, je totalitní despotismus po hrozných sedmdesáti letech komunismu. Je to něco v ruské veřejnosti, nějaký genotyp, nebo výsledek chyb bývalých ruských vlád i ruského lidu? Nedokážu říct, že znám definitivní odpověď na tyto otázky, ale budu se ji snažit najít, i s pomocí svých kolegů a studentů, tady na univerzitě v Brně.

Ruská agrese na Ukrajině stále pokračuje a aktuální situace je velmi vážná. Jak vnímáte tento konflikt a co si myslíte o jeho vývoji?
Je pochopitelné, že nic není jisté a je těžké cokoliv předvídat. Já osobně si myslím, že asi na devadesát procent dojde k vítězství Ukrajiny nad Ruskem, zčásti diplomatickou a zčásti vojenskou cestou. Otázkou ale zůstává, co bude následovat. Scénáře jsou dva. První je podobný tomu, co se stalo v Chomejního Iránu po válce s Irákem, kdy se mu podařilo upevnit autoritářský režim. Další scénář může být analogií k západnímu Německu po druhé světové válce, které se vydalo demokratickou cestou. V případě Ruska jsou podle mě ve hře oba scénáře a těžko říct, který nakonec bude realizován. Existují argumenty pro íránský scénář, stejně jako pro německý.

Jak byste popsal současnou situaci v Rusku a postoj ruské veřejnosti k válce?
Z Ruska už kvůli mobilizaci odešel asi milion lidí, převážně se jedná o mladé muže. Během revoluce v letech 1917 až 1922 přitom opustil Rusko zhruba stejný počet osob, to ale bylo v průběhu pěti až šesti let. A teď přišlo Rusko asi o milion obyvatel za pouhé tři týdny. Na tomto příkladu je vidět, že podpora Putinova režimu není tak velká, a to nejenom ze strany těch, kteří odešli, ale také ze strany osob, které z jakéhokoliv důvodu v Rusku zůstaly. Stále tam samozřejmě existuje řada lidí, kteří díky médiím a Putinově propagandě režim podporují. Po mobilizaci ale podpora veřejnosti zásadně poklesla a bez ní autoritářské režimy dlouho vydržet nemohou. Takže můžeme všichni doufat ve změnu Putinova režimu v blízké budoucnosti.

Hlavní novinky