Přejít na hlavní obsah

Transamerika - cesta napříč sexualitou

Gender filmový klubu nabídne 2. listopadu promítání roadmovie Transamerika o vztahu syna s otcem, jenž změnil pohlaví.

Dílo režiséra Duncana Tuckera zaznamenalo úspěch na mnoha festivalech a Huffmanová za svou roli získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Foto: Plakát Transamerika.

Každou první středu v měsíci pořádá Gender filmový klubu promítání ve Sluneční čajovně na fakultě sociálních studií. Ve středu 2. listopadu v 17:00 je na programu americký film Transamerika, který se do povědomí diváků zapsal zejména skvělým výkonem hlavní představitelky Felicity Huffmanové. Dílo režiséra Duncana Tuckera zaznamenalo úspěch na mnoha festivalech a Huffmanová za svou roli získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara.

Transamerika je klasickou road movie, ve které na počátku sledujeme nesourodou a znepřátelenou dvojici. Postupná proměna vztahu postavu v takové filmu obvykle zastíní samotný cíl cesty, na jejímž konci jsou vzájemné citové vazby vyjasněny a je naznačen budoucí vývoj jejich (nyní již) společného osudu. 

Děj Transameriky je ozvláštněn tím, že hlavní postavou je transsexuál Bree, který se snaží dostat povolení k finální plastické operaci pohlaví, která mu zajistí vysněnou proměnu v ženu. Společníka mu dělá jeho syn, který prožívá své vlastní peklo dospívání a ani v nejmenším netuší, co je Bree vlastně zač.

Ačkoliv by se zprvu mohlo zdát, že příběh bude především o změně pohlaví, je hlavním motivem vztah otce a syna. To ovšem snímku ani v nejmenším neškodí, neboť mezi ústřední hereckou dvojicí funguje správná chemie, a ačkoliv na sebe strhává pozornost zejména Felicity Huffmanová, podává také Kevin Zegers znamenitý výkon.

Konfrontace transsexuality s veřejností je řešena především na konci, kdy se na scéně objeví rodina Bree. Je škoda, že nejbližší příbuzní jsou vykreslení spíše jako karikaturní figurky, které svým vystupováním budí trapné rozpaky, než aby se divákovi pokusili přiblížit. Stejně tak i setkání se skupinou jiných transsexuálů působí odbytě a jistě mohlo být do děje lépe zakomponováno.

I přes tyto výtky jistě stojí za to Transameriku vidět. Nabízí totiž poutavý portrét dvou emočně rozpolcených jedinců, kteří k sobě dokážou najít cestu, a tím pádem má schopnost zaujmout také diváky, kteří se o tematiku sexuality příliš nezajímají. Po zhlédnutí filmu se to ovšem může změnit.

Hlavní novinky