Přejít na hlavní obsah

Dokument Restrepo – žít a zemřít v Afghánistánu

Válečný dokument, který získal velkou cenu poroty na festivalu Sundance, se ve čtvrtek 1. prosince promítá na FSS.

Autentické záběry z mise v údolí jsou prostoupeny rozhovory s aktéry, kteří komentují předkládané události. Divák má tedy možnost vcítit se do situace.

Oceňovaný válečný dokument Restrepo z mise amerických vojáků v Afghánistánu je k vidění ve čtvrtek 1. prosince v 18:00 na fakultě sociálních studií. Akci pořádá Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu MU, která pravidelně promítá zajímavé snímky v učebně P24.

Restrepo je režijním debutem britského novináře a fotografa Tima Hetheringtona, který se spojil se spisovatelem Sebastianem Jungerem a společně se v roce 2007 vydali se skupinou amerických vojáků na jejich misi do Afghánistánu, přesněji řečeno do údolí Korengal. To bylo považováno za jednu z nejnebezpečnějších oblastí, kde byli američtí vojáci rozmísťováni.

Oba žurnalisté sledovali osudy posádky od počátku jejich nasazení až po odlet domů. Zaměřili se přitom výhradně na události, které se staly v průběhu jejich pobytu v Afghánistánu, a do svého dokumentu tedy nijak nezahrnují pohled vnějšího světa na samotnou akci – divák tak např. nevidí komentáře armádních profesionálů na její průběh nebo reakce rodin vojáků.

Autentické záběry z mise v údolí jsou prostoupeny jen rozhovory s aktéry, kteří komentují předkládané události. Divák má tedy možnost vcítit se do situace a pozorovat činy vojáků s potřebnou dávkou empatie. Smutek nad ztrátou spolubojovníků, neschopnost navázat bližší kontakt s domorodým obyvatelstvem nebo frustrace ze zabíjení nevinných obětí – to vše bylo součástí denní rutiny každého ze zúčastněných.

Titul filmu vychází ze jména zemřelého vojenského doktora Juana Restrepa, podle kterého vojáci pojmenovali svou základnu. Divák se o něm v průběhu filmu záměrně mnoho nedozví, všichni se však k jeho postavě vrací v průběhu celého dokumentu a je patrné, že pro celý tým hodně znamenal. Jeho postava tak zůstává opředena tajemstvím, které je známé pouze těm, kteří na vlastní kůži zažili události údolí Korengal.

Snímek Restrepo získal v roce 2010 Velkou cenu poroty pro nejlepší dokument na festivalu Sundance. Tim Hetherington dokončil v témže roce i krátkometrážní dokument Diary, který je koláží záběrů z válečných konfliktů, kterých byl svědkem. Letos v dubnu byl však ve svých 40 letech zabit během natáčení ozbrojených nepokojů v Libyi.

Hlavní novinky