Přejít na hlavní obsah

Kreativní kempaři pracovali na inovacích společnosti

Social Innovation Camp přilákal do Brna 60 dobrovolníků, aby dotáhli náměty na zajímavé projekty.

Šest desítek dobrovolníků-kempařů věnovalo 48 hodin jednomu z šesti nápadů, které zvolila porota. Rozvíjeli třeba nápad na online archiv volebních slibů. Foto: Archiv pořadatelů.

Brněnský Dům umění se ve třetím březnovém víkendu stal kreativní líhní, ve které pestrá směs nadšenců nazývaných kempaři pracovala na šesti vybraných projektech. Odehrával se zde totiž Social Innovation Camp a úspěšní v něm byli i studenti z Masarykovy univerzity.

Ve výstavních prostorách na Malinovského náměstí to minulý pátek bzučelo vzrušenými hlasy. Šest desítek dobrovolníků se chystalo věnovat 48 hodin jednomu z šesti nápadů, které zvolila porota. Výběr byl pestrý – od environmentálně zaměřené hry pro chytré telefony, přes online archiv volebních slibů, až po web sdružující gastronomické podniky, které zaměstnávají specifické sociální skupiny. Cílem bylo projekty životaschopně rozpracovat a v neděli úspěšně prezentovat před publikem.

"Účastníky jsme vybírali tak, aby se sešel správný mix osobností a schopností. Hledali jsme programátory, designéry, marketéry, dobré manažery, lidi, kteří znají cílovou skupinu či prostředí, na které se projekty zaměřovaly," vysvětluje ředitelka Respekt Institutu Šárka Hastrmanová.

UmSemUmTam a Kanárci
Mezi experty z různých branží se neztratili ani studenti Masarykovy univerzity. „Ráda poznávám nové kreativní lidi z různých profesí a tohle byla ideální příležitost,“ líčí pohnutky své účasti Monika Stachoňová z právnické fakulty. Připojila se k projektu UmSemUmTam, který spojuje neziskové organizace a profesionály formou krátkodobé dobrovolné práce, aby přispěla svými zkušenostmi z marketingu.

Studenta Jana Kadlece zase zaujal nápad, který se snažil zpřístupnit možnost měřit znečištění ovzduší v každé rodině prostřednictvím krabičky zvané kanárek. „Snažil jsem se přinést kontakty na akademické prostředí. Lidé z univerzity by mohli mít zájem se na Kanárcích podílet,“ říká posluchač ekonomicko-správní fakulty.

Na závěrečnou prezentaci projektů byla přizvaná také veřejnost. Každý tým měl přesně dvanáct minut na to, aby přesvědčil, že právě jeho počin stojí na pevných základech a je schopen žít dál. Po dvou hodinách si mohli napjatí účastníci Social Innovation Campu konečně odpočinout a vyslechnout verdikt poroty.

Finanční ocenění si odnesly zmíněné projekty UmSemUmTam a Kanárci, kteří navíc jako absolutní vítězové získali práci dvou programátorů na čtrnáct dní zdarma. V hlasování diváků pak uspěl projekt Pra-pra, který získal internetovou doménu na rok zdarma. Jeho cílem je spojit mladou a starou generaci v aktivitách, jako je pletení tradiční pomlázky nebo pomoc se zahradničením.

Ani ostatní nápady ale neodešly poražené. Mnozí z  autorů jsou odhodlaní dotáhnout své vize do konce. Pozornost si zaslouží třeba webové stránky Slibujeme.cz, které mají představovat archiv volebních slibů a brzy se začnou plnit materiály z regionálních voleb.

Hlavní novinky