Přejít na hlavní obsah

Filmové pondělky v MZK přinášejí Obvyklé podezřelé

Mysteriózní krimithriller v režii Bryana Singera uvádí v pondělí 4. února Moravská zemská knihovna.

Mysteriózní krimithriller Obvyklí podezřelí v režii Bryana Singera uvádí v rámci filmových pondělků Moravská zemská knihovna. Film v původním znění s anglickými titulky promítne v pondělí 4. února od 18:30 v konferenčním sále. Vstup je volný.

Snímek z roku 1995 vyniká originální zápletkou, která líčí vyšetřování masakru na lodi v kalifornském přístavu, na které měly být údajně pašovány drogy. Divák hned na začátku vidí vraždu jedné z hlavní postav Deana Keatona (Gabriel Byrne) neznámou osobou. Následně jsou pomocí výslechu, kterému je podrobován jeden z přeživších Roger „Verbal“ Kint (Kevin Spacey), líčeny události, které zločinu předcházely. Pomocí flashbacků, které se střídají s přítomným vyšetřováním, je postupně vytvářen celý příběh. Na scénu vstupuje tajemný padouch Keyser Söze, který vzbuzuje u mnohých až nepříčetný strach, aniž by byl ovšem kdy spatřen na vlastní oči.

Nejistota, kdo Keyser Söze vlastně je, jaké jsou jeho motivace, ale také zda vůbec existuje, ovládá pozvolna divákovou pozornost. Stejně tak se na tuto postavu zaměřují i úvahy hlavního vyšetřovatele (Chazz Palminteri), který vypravěče (Verbala) občas přeruší, aby shrnul celkovou situaci, případně nastínil další možný vývoj, čímž pomáhá divákovi se v ději lépe orientovat (což může být ale ve výsledku také zrádné).

Postupné odhalování dalších vodítek, které přetváří dosavadní závěry, a neustálá nutnost řazení událostí do správné časové roviny, napomáhá udržovat divákovu pozornost po celou dobu trvání děje. Samotné šokující finále pak vtipně potvrzuje slova jednoho z policistů, který při obhajobě nepořádku na svém stole poukazuje na důležitost správného pohledu na věc a patřičného odstupu.

Film získal dva Oscary – jeden pro herce ve vedlejší roli Kevina Spaceyho, pro kterého role Verbala znamenala průlom v kariéře, a druhý pro scénáristu Christophera McQuarrieho. Režisér Bryan Singer se později proslavil především adaptacemi komiksu X-Men.

Hlavní novinky