Přejít na hlavní obsah

Spoteee dělá běhání v posilovnách zábavnějším

Dívat se na bílé zdi při běhání na pásu v posilovně je nudilo. Začali na ně promítat videa z celého světa.

V posilovnách se už dá běhat i ulicemi Paříže nebo vánočním Londýnem.

Parta kamarádů spojila svůj zájem o pohyb, natáčení filmů a touhu podnikat. Přihlásili se do podnikatelského akcelerátoru StarCube a za pár měsíců se jim podařilo dostat od prvotního nápadu k jeho uskutečnění v několika fitcentrech. Uspěli se speciálními videi, která promítají cvičícím na běžeckých pásech.

„Byli jsme si s bráchou zaběhat v posilovně na páse a běhání na jednom místě nám přišlo jako obrovská nuda,“ vysvětluje počátky nápadu Jan Klodner, student trenérství na Masarykově univerzitě. „Řekli jsme si, co kdyby před námi místo prázdné zdi promítali Velkou čínskou zeď nebo ranní Manhattan?“

Uskutečnění nápadu na sebe nenechalo dlouho čekat. Pět studentů kamarádů začalo pátrat po tom, jakými místy by sportující lidé nejraději imaginárně probíhali, a coby milovníci audiovizuální tvorby se tam vydali s kamerami.

Projekt Spoteee tak začal vytvářet doprovodná videa k běžeckým pásům, která pomáhají vytvořit dojem, že člověk probíhá zajímavými místy a nesetrvává ve skutečnosti jen v rohu tělocvičny. Videa se promítají na obrazovku před běžcem, který si může vybrat hned mezi několika tratěmi.

Na natáčení videí pro jednotlivé tratě mají podnikavci ze Spoteee speciální stabilizační natáčecí technologii, se kterou pak po naplánovaných trasách běhají. Dosud natočili nejoblíbenější přírodní lokality v Česku a mezinárodní metropole jako Paříž a vánoční Londýn. V nejbližší době plánují Řím a alpská města.

„Reakce jsou zatím nadšené,“ komentuje vývoj projektu další zapojený student Petr Krejčí. „Lidé díky promítání tratě zapomínají na to, že vůbec běží, a čas v posilovně jim ubíhá daleko rychleji.“ Na základě podnětů od uživatelů teď plánují do tratí zakomponovat i program na výuku slovíček cizího jazyka.

Se Spoteee je zatím možné se setkat ve třech brněnských fitcentrech, letos ale plánují expandovat i do dalších českých měst. Výzvou, nad kterou se vznáší otazník, je přizpůsobit Spoteee také domácímu užití pro ty, kteří raději sportují v soukromí.

Podnikatelský akcelerátor Starcube
Akcelerátor StarCube, ve kterém Spoteee bodovalo, se snaží v rámci tříměsíčního intenzivního programu pomoci nadějným týmům rozjet vlastní startup a podnikání. Úspěšné jim prošli projekty studentů MU jako je Celebrio, Gameful nebo JoyMind.

Hlavní novinky