Užijte si filmové Prázdniny v Římě

Filmový klub na pedagogické fakultě uvede ve středu 29. května legendární snímek s Audrey Hepburnovou.

Studentský filmový klub Pedagogické fakulty MU si pro studenty na konec semestru připravil americkou filmovou klasiku Prázdniny v Římě. Snímek bude uveden ve středu 29. května od 17:30 v zasedací místnost na děkanátu v 1. patře v budově na Poříčí 7.

Film z roku 1953 natočil německý rodák William Wyler, který v dvacátých letech minulého století (stejně jako mnoho dalších talentovaných režisérů), emigroval do USA. Před tím natočil například adaptaci románu Emily Brontëové Na větrné hůrce (1939) nebo drama podle divadelní hry Lillian Hellmanové Lištičky (1941).

Romantický příběh o princezně, která při diplomatické návštěvě Říma uteče od svých povinností a za doprovodu ziskuchtivého novináře poznává město, zaznamenal obrovský úspěch u diváků i kritiky. Z mladičké Audrey Hepburnové, která za svůj výkon získala Oscara, se díky tomuto snímku stala hvězda.

Snímek vyniká kromě hereckých představitelů (v roli amerického novináře se představil Gregory Peck) humorným a osobitým scénářem, kterému k dotváření romantické atmosféry napomáhá samotný Řím. Novinář provede ve filmu princeznu i diváka po památkách „věčného města“ a některé z nich, konkrétně Ústa pravdy, přímo využívá k vtipné konfrontaci obou hlavních postav.

Oproti Federicu Fellinimu, který ve Sladkém životě (1960) poukázal na zhýralou morálku této italské metropole, zdůraznil Wyler její vznešený půvab a krásu.