Přejít na hlavní obsah

Devět minut na diplomku

Jarní kolo Diplomek na stojáka se chýlí ke konci. Ve čtvrtek své závěrečné práce představí poslední studenti.

Diplomky na stojáka vrcholí. Projekt, který odstartoval v květnu, umožňuje studentům v prostorách Era svět v Praze představit veřejnosti své diplomové práce. Ne stroze akademicky, ale stručně a jasně v devíti minutách tak, aby to každý pochopil.

Do soutěže se přihlásili také studenti Masarykovy univerzity. Tři z nich se představí v závěrečné části akce zaměřené na technické obory. Koná se v Eře už ve čtvrtek 20. června v 18:00.

Co studenty motivuje k účasti? „Vadilo mi, že moje diplomka leží v knihovně a krom pár kamarádů si ji nikdo nepřečte, nikdo nezkritizuje," vysvětluje student environmentalistiky na fakultě sociálních studií Adam Čajka, který se zúčastnil finále se svou prací o provázanosti války a trhu s primárními surovinami.

Ve dvacítce studentů, kteří se přes přísné posuzování odborné poroty probojovali do finále soutěže a mohli v Era svět vystoupit, je nakonec sedm lidí z Masarykovy univerzity. Ta se tak stala nejvíce zastoupenou vysokou školou.

Jak umět prodat svůj výzkum
Dvacet soutěžících studentů bylo po pěti rozděleno do čtyř sekcí - technické, ekonomické, přírodovědecké a společenskovědní. Z každé pak vzešel, a v případě poslední sekce ještě vzejde, jeden nejlepší prezentující. Odměnou pro vítěže je kromě publicity také 10 tisíc korun na studijní cestu dle vlastního výběru.

Samotným prezentacím předcházel jednodenní workshop, na kterém si všichni mohli svůj výstup připravit tak, aby co nejvíce zaujali publikum a pomohli mu náhlednout do odborné problematiky.

Studenti také museli natočit krátké videomedailonky, kterými měli nalákat diváky na své vystoupení. „Bylo to docela náročné. Je totiž něco úplně jiného obhajovat svou práci na akademické půdě, kde to všechno vykládáte odborníkům, a dělat show, kde musíte téma podat tak, aby zaujalo i ty, kteří se v dané problematice nevyznají,“ svěřuje se mladá právnička Hana Šošolíková, která ve čtvrtek vystoupí s prací, v níž se věnovala ochraně osobních údajů na internetu.

Svou prezentaci má před sebou také absolvent fakulty informatiky Tomáš Kořínek, který bude soutěžit s prací zaměřenou na možnosti zavádění herních mechanismů do společensky prospěšných aktivit. Pro ilustraci tohoto principu vytvořil webovou aplikaci Košuj, která má motivovat lidi ke třídění komunálního odpadu.

Díky soutěži prý ke své práci víc přirostl. „Veřejnou prezentací může student ke svojí práci získat trochu jiný vztah. Najednou už to není jen něco, co mu pomohlo získat titul, ale třeba i něco, co má nějaký smysl pro společnost. S tímhle přístupem pak může být motivován výsledky publikovat třeba i někde jinde," vysvětluje Kořínek.

Další šance na podzim
Koho mrzí, že do soutěže svou práci nepřihlásil, může své štěstí zkusit ještě v podzimním kole. „Ukazuje se, že konkurence v oblasti diplomových prací je u nás opravdu vysoká a ze zkušenosti vím, že excelentních textů, které by letos měly vysokou šanci na úspěch, je minimálně na Masarykově univerzitě mnohonásobně více než těch, které byly letos přihlášeny,“ uvedl jeden z porotců soutěže Jan Kolář, který působí v ústavu pedagogických věd filozofické fakulty.

Přehled prací studentů Masarykovy univerzity ve finále Diplomek na stojáka:

Adam Čajka - Vliv světových cen primárních komodit na konflikt v Demokratické republice Kongo v letech 1998 až 2003

Tomáš Kořínek – Gamifikovaná služba pro nakládání s odpady

Marcel Rypák - Světelné znečištění jako ekonomický problém

Šimon Suchomel - Systems for Online Plagiarism Detection

Hana Šošolíková – Ochrana osobních údajů a „právo být zapomenut“

Kateřina Tejkalová - Cannabis sativa v éře genomiky a biologické léčby

Jiří Zeman - Analýza informačních zdrojů, systémů a technologií pro koordinaci pomoci při katastrofách velkého rozsahu

Medailonky studentů, kteří mají prezentaci před sebou:

Hana Šošolíková

Šimon Suchomel

Tomáš Kořínek

Hlavní novinky