Přejít na hlavní obsah

Co možná nevíte o funkcích Informačního systému

Informační systém MU je jedna z prvních věcí, s níž se nováčci na univerzitě potkají.

Poskládat si v Informačním systému MU rozvrh umí snad každý, kdo je na Masarykově univerzitě déle než jeden semestr. Kdo z vás ale umí vytvářet učebnice do Drilu nebo dosáhl padesáté úrovně v Arcanoidu? Že nevíte, o čem je řeč? Podívejte se s námi na některé opomíjené funkce.

Pomoc při drilování
Už několik let je pro studenty v ISu dostupná aplikace jménem Dril, skvělý nástroj na opakování slovní zásoby cizích jazyků, ale i dalších znalostí, které je potřeba naučit se zpaměti – tedy nadrilovat. Aplikace simuluje kartičkovou metodu. Student sám hodnotí vlastní znalost každého pojmu a podle toho mu Dril stejný pojem předkládá k opakování.

„Dril jsem poprvé využila před státnicemi, když kamarád vytvořil učebnici na předmět, kde bylo třeba znát hodně jmen a dat,“ vzpomíná Martina Jiříčková. Dril se jí osvědčil a teď se s jeho pomocí učí španělštinu. Za jeho výhodu považuje to, že si tam každý může sám zakládat učebnice. Dnes jich tam najdete už více než tři stovky.

S blogem do ISového světa
Jedním klikem lze v ISu založit vlastní osobní blog. Využívá ho například Jiří Poláček z ekonomicko-správní fakulty, aby se podělil o své zkušenosti z provozu knihovny. Čekal, že příspěvků si nikdo nevšimne, pokud nebude sám šířit odkazy, pak ale zjistil, že o aktivitě jsou automaticky informovány osoby ze stejných kruhů v absolventské síti, takže si příspěvky přečetli i někteří jeho dřívější spolužáci. „Hlavní výhodu vidím v tom, že je to zaštítěno univerzitou, cizí návštěvník může zdroji více důvěřovat, než kdyby se to objevilo někde mimo doménu univerzity," shrnuje výhody blogu Poláček.

Ondřej Faměra, který vede blog o wifi na fakultě informatiky, si zase pochvaluje, že lze přístup do blogu nastavit pouze lidem z univerzity. „Výhodou je i jednoduché rozhraní. Stačí vyplnit jeden formulář a je to,“ doplňuje.

Kdo si hraje, nezlobí
„Už v prváku jsem objevila, že v ISu existuje logická skládačka Kamenožrout. Řekla jsem si, že ji vyzkouším, a rázem byly tři hodiny ráno,“ vzpomíná Zuzana Plíšková, zatímco ve svém absolventském rozhraní hledá, jestli hru stále najde. Usmívá se, stále je tam.

Není to ale jediná hra, kterou v Informačním systému MU najdete. Arcanoid pro IS naprogramoval dokonce jeden ze studentů informatiky Martin Jurča. „Hru si můžete představit jako tenis proti cihlové zdi. Cílem je rozbít všechny cihličky,“ shrnuje hru autor, který chtěl dokázat, že jde naprogramovat hru v prohlížeči bez dalších doplňků. V současnosti dokonce pro IS tvoří další, daleko rozsáhlejší a náročnější počítačovou hru.

Na co byste neměli zapomenout
Pakliže jste v ISu noví, má určitě smysl upozornit vás na Úschovnu neboli datové úložiště, kde můžete sami se sebou nebo s kýmkoliv, kdo má něco společného s univerzitou, jednoduše sdílet data. Soubor může být velký až 2 GB a vydrží tam třicet dní. Pokud to už neděláte, používejte Vývěsku a choďte na Diskusní fóra. Můžete se tam dozvědět o spoustě zajímavých akcí, sehnat bydlení, práci nebo diskutovat o tom, čím žije univerzita.

A vůbec zkuste se podívat, co je to Úřadovna, Poskytovna nebo Hodnocení stravovacích zařízení. I člověk, který tu studuje roky, může být někdy překvapený, co všechno se dá na ISu zařídit.

Kde se o ISu dozvědět víc?
Nápověda – základní pomoc při ovládání systému najdete na adrese is.muni.cz/auth/help

Novinky a zajímavosti ze světa ISuis.muni.cz/auth/info

IS po kapkách – blog, který připomíná nové i starší užitečné vlastnosti ISu is.muni.cz/auth/blog/kapky

Deníček ISu – blog vývojářů má adresu is.muni.cz/auth/blog/ismu_denicek

Hlavní novinky