Přejít na hlavní obsah

Jak se žije zahraničním studentům

Čím se baví, kde bydlí a co podnikají studenti z ciziny? O program se jim stará i Mezinárodní studentský klub.

Na Masarykově univerzitě studuje téměř devět tisíc zahraničních studentů. Nejde ale jenom o vysokoškoláky ze sousedního Slovenska. Mladé lidi ze Španělska, Německa či Ruska láká studium v České republice pořád víc. Co je sem táhne a jak se jím líbí studentský život v Brně?

Život zahraničního studenta v moravské metropoli, zejména pokud je to vysokoškolák na výměně, je poměrně pestrý. „Každý den v Brně je pro mě dobrodružství,“ říká dvaadvacetiletý Ray Seif, nizozemský student, který přijel na fakultu sociálních studií přes program Erasmus.

„Od okamžiku, kdy jsem se ocitl v Brně, ani jeden den jsem se nenudil. Využívám všechny příležitosti k tomu, abych poznal co nejvíce lidí. Se studenty na výměně jezdíme na výlety, společně vaříme nebo chodíme soutěžit v hospodských kvízech,“ vysvětluje Ray.

Zahraniční studenti se v jihomoravské metropoli skutečně nudit nestíhají. O jejich program se stará především Mezinárodní studentský klub, který sdružuje hlavně ty, kteří sem přijeli s programem Erasmus.

„Naší největší chloubou je to, že nabízíme nejméně jednu akci denně. Jsme tím zcela unikátní i mezi ostatními organizacemi, které jsou zapojené do takzvané Erasmus Student Network,“ vysvětluje studentka Lenka Ošťádalová, která se v klubu stará o propagaci.

Lenka upozorňuje, že mezi aktivity pořádané klubem ale nepatří jenom nejrůznější party, organizují i všemožná sportovní utkání, výlety do různých koutů Česka nebo výuku cizích jazyků. „Výuka funguje na principu: studenti studentům. Každý má možnost učit svůj rodný jazyk. Nejedná se tedy o klasickou pedagogickou aktivitu, vše probíhá v příjemné atmosféře, studenti navíc nepředávají jen jazyk, ale i kulturu své země,“ vyzdvihuje Lenka multikulturní aktivity.

Známou erasmáckou akcí jsou takzvané Country Presentations – společenské večery vedené v duchu jednotlivých zemí, kdy se každou středu prezentuje jiný stát.

„Součástí programu je ochutnávka tradičního jídla, hra na typické hudební nástroje, ukázka krojů, národních tanců nebo písní a různé další aktivity, které ostatním co nejlíp představí danou zemi. Záleží jen na iniciativě a kreativitě samotných zahraničních studentů,“ vysvětluje Lenka Ošťádalová.

Zahraniční studenti ale podnikají také spoustu věcí na vlastní pěst nebo s pomocí svých tutorů – českých studentů, kteří jim pomáhají sžít se s Brnem a pomáhají řešit možné komplikace. Začleňování do českého kolektivu, ať už jde o sport nebo o taneční, ale nedělá zpravidla nikomu potíže.

„V Brně jsem si našla basketbalový tým, abych mohla trénovat. Všichni hráči jsou Češi a také trenér, ale jsou moc přátelští, i když ne všichni mluví anglicky,“ svěřuje se litevská vysokoškolačka Monika Petrauskaitė, která právě studuje na fakultě sportovní studií.

Dodává, že také domácím zvídavost nechybí a se seznamováním nemají problém. „Třeba číšníci v hospodách jsou moc milí a trpělivě čekají, když se snažím vysvětlit svou objednávku,“ komentuje Monika jazykové potíže.

Vinařky jako mezinárodní metropole
Většina zahraničních vysokoškoláků na výměně využívá služeb univerzitních kolejí Vinařská. Oslovení studenti se většinou shodují na tom, že tam skutečně vládne mezinárodní atmosféra. „Jsem tam spokojená, ceny sice nejsou moc příznivé, ale zato tam skutečně cítím, že jsem na Erasmu,“ doplňuje Litevka Monika.

Gruzínec Mamuka Saparidze byl ale z kolejí zpočátku spíše zklamaný. „Podmínky nejsou tak dobré, jak jsem očekával před příchodem do Brna. Dva měsíce jsem měl spolubydlící, pak jsem si raději požádal o samostatný pokoj,“ přiznává Mamuka. „I tak je ale život na kolejích zajímavý,“ uznává.

Ti, kterým se po domově stýská, se snaží vyhledávat své krajany. „V Nizozemsku hodně slavíme 5. prosince svatého Mikuláše. Při té příležitosti se na filozofické fakultě konal večírek organizovaný lidmi z nizozemských studií, kde jsem potkal hodně Holanďanů i z mimouniverzitního prostředí,“ uvedl Ray Seif.

Doplnil ale, že komunita erasmáckych studentů je dostatečně velká pro každého, kdo touží po socializaci. „Častěji než s Nizozemci chodím na akce s jinými studenty, protože bych rád poznal co nejvíce různých kultur,“ říká Ray.

Hlavní novinky