Přejít na hlavní obsah

Jak se pořádá brněnský TEDx

Socioložka Šárka Syslová o organizování populární mezioborové konference.

Šárka Syslová.

Přestože má hlavu plnou jiných úkolů, nervy na pochodu a volný čas téměř nulový, spoluorganizování vzdělávací mezioborové konference TEDxBrno si redaktorka časopisu Sociální studia Šárka Syslová z fakulty sociálních studií neodpustí.

„Pořád mám pocit, že to dává velký smysl,“ vysvětluje svou motivaci pro pořádání známé brněnské akce, kterou v sobotu 28. června hostí divadlo Reduta.

Podle Šárky je to skvělá příležitost potkat se s lidmi z oboru i mimo něj, načerpat nápady a kontakty. Velkým obohacením jsou pro ni zejména řečníci, které pro brněnský TEDx domlouvá. „Když stojí na pódiu, tak mě – byť je to zprofanované slovo – inspirují. K tomu, co dělám v běžném životě, nad čím přemýšlím. A zvlášť se to zesiluje ještě tím, že je to naživo,“ popisuje.

Šárka zajišťuje pro celou akci produkci včetně cateringu a částečně se stará i o dramaturgii. Dokonale tedy ví, co je potřeba udělat či v čem se letošní ročník liší od minulého.

„Velkou změnou je letos afterparty, kterou jsme zatím nikdy oficiálně nepořádali. Letos se uskuteční v Industře (nově otevřený multifunkční prostor na Masné ulici v Brně – pozn. aut.,), kam částečně zajistí přesun i zapůjčená Rekola,“ vyjmenovává jednu z inovací.

Program čtvrtého ročníku akce, která dle organizátorů spojuje chytré, nápadité a komunikativní lidi napříč obory, se dělí do třech bloků. Je plný zajímavých řečníků, hudebních produkcí i projekcí úspěšných TED talků.

Byť akce trvá jediný den, zaměstná pětičlenné jádro týmu nejméně dva týdny před akcí na plný úvazek, nepočítaně volného času sebere po zbytek roku. „Tohle spojuje asi všechny TEDx organizátory napříč po celém světě – to neskutečné vypětí před začátkem akce,“ směje se Šárka.

Elitářská akce?
Jako zkušená TEDx matadorka jednatřicetiletá socioložka připojuje radu, jak se z toho nezbláznit: „Důležité je mít kolem sebe lidi, o které se můžete opřít. Kteří řeknou svůj názor, vyslechnou vás a poradí s odstupem. Jinak je člověk strhaný a nedostaví se ani požitek a dobrý pocit.“

Sama na organizaci miluje drobnosti, které zařizuje pro návštěvníky tak trochu navíc – například dárkové předměty nebo designové bločky, které u vstupu dostanou. „To zkrátka domluvím a vím, že je to super. Nemusím čekat na odezvu,“ popisuje příjemný pocit.

Na výtky, které se v poslední době často v souvislosti s TEDx akcemi vynořují, že je to akce uzavřená do sebe či pouze pro určitou vrstvu lidí, odpovídá s klidem. „Jsou naši účastníci elita? Nevím. Záleží, jak vnímáte to slovo. Myslím, že tam chodí lidé, kteří jsou dobří ve svých oborech. Kteří možná překračují oborové hranice nebo dělají něco navíc,“ hodnotí organizátorka a končí zamyšlením. „Je to elita, nebo není? Účastníci jsou zkrátka lidé, kteří se zajímají o své okolí a vybočují. Pojem elita už je pak jen o slovíčkaření.“

Podívejte se na vystoupení mediálního odborníka z MU Jakuba Macka na TEDx Brno

Hlavní novinky