Přejít na hlavní obsah

10 tipů k úspěšnému zvládnutí prváku

Jak bez problémů proplout začátkem studia na vysoké škole.

Radost z úspěšných přijímaček na vysněnou školu pomalu střídá zděšení a strach v očích. Všichni okolo jako by mluvili cizím jazykem. IS? UČO? ISIC? CPS? To není žádný kódovaný jazyk, ale už brzo součást vašeho nového univerzitního já.

Jméno? Hlavní je UČO
To šestimístné číslo, které jste dostali při zápisu, si dobře zapamatujte. Pod ním se budete přihlašovat do Informačního systému MU, na zkoušky i na univerzitní počítače. Ptát se na něj budou studijní referentky i vyučující. UČO neboli Univerzitní Číslo Osoby se prostě stane součástí vaší identity už napořád. Zůstane vám i po absolutoriu.

Informační systém IS
Pokud je UČO vaším novým jménem, pak se IS, který letos oslavil 15 let, stává druhým virtuálním domovem. Právě tam najdete studijní materiály, rozvrh i pokyny k výuce. Přes IS si budete zapisovat předměty, přihlašovat se na zkoušky a dostávat známky. Kromě školních povinností tam však najdete různá diskusní fóra, a dokonce i hry nebo šikovné aplikace. Nezalekněte se rozsáhlosti ISu, zkuste se jím párkrát proklikat a brzo zjistíte, že není tak složitý, jak se zdá. A pokud přece jen máte trochu strach nazdařbůh klikat, podívejte se do šikovné Nápovědy. Pokud naopak už máte základní funkce ISu v malíku, přečtěte si v našem článku, co nabízí dalšího.

Kredity a postup do dalšího semestru
Na MU funguje takzvaný kreditový systém, každý předmět má svou kreditovou hodnotu. Pro postup do dalšího semestru jich musíte splnit 20 za jeden semestr, případně 45 dohromady za dva semestry. Celkově za tříleté bakalářské studium potřebujete nasbírat 180 kreditů, za pětileté magisterské 300 kreditů (respektive 360 kreditů za šestileté studium na lékařské fakultě) a za dvouleté navazující magisterské studium 120 kreditů. Takže si je pečlivě počítejte. Počty kreditů u jednotlivých předmětů i žádost o postup do dalšího semestru najdete vždy v ISu v sekci Student.

ISIC karta. Udělejte jí místo v peněžence
Tato mezinárodně uznávaná slevová karta funguje na MU zároveň jako identifikační průkaz. Můžete si přes ni dobíjet peníze a platit například v menze nebo za tisk a kopírování. Na některých fakultách ji potřebujete pro vstup do specializovaných pracovišť. Dostanete se s ní také do Centrální počítačové studovny (CPS) na Komenského náměstí, která je otevřená téměř 24 hodin denně po celý rok a využít v ní k učení můžete stovku počítačů s internetem.

Abeceda předmětů
Předměty se zapisují přes IS ve stanovených termínech. Každý student musí během studia splnit všechny povinné „A“ předměty a určitý počet povinně volitelných „B“ předmětů. Pro zmatení pak existují ještě „C“ předměty, což jsou v podstatě všechny ostatní, volitelné. Ne každý předmět však jde automaticky zapsat. Některé mají omezenou kapacitu, jiné jsou vypsané jen pro některé obory nebo požadují splnění prerekvizity (neboli předmětu, na který navazují). Registrace předmětů je pravidelnou soutěží rychlosti, takže neotálejte. Termíny registrace a zápisu předmětů najdete v harmonogramu fakult (IS, sekce Studium).

Menza, Krmítko a konec UHA
Protože nejen studiem je člověk živ, mají studenti k dispozici stravovací zařízení neboli menzy, které nabízejí výběr jídel za studentské ceny. Zapomeňte na UHO (pro neznalé – univerzální hnědá omáčka), v menzách si můžete dát třeba pizzu, salát nebo oblíbený smažák. Univerzita má celkem čtyři velké menzy, v bohunickém kampusu, na Moravském náměstí, na právnické fakultě a na Vinařské, kromě toho je v řadě budov několik bufetů či kaváren, třeba oblíbená Pizza Nostra v areálu kolejí Kounicova.

Koleje nebo privát?
Jste přespolní a přemýšlíte, jestli bydlet na koleji nebo radši na privátě? Pokud dáte dohromady partu kamarádů a pronajmete si byt ve více lidech, vyjde vás to finančně zhruba stejně jako koleje a jste vlastním pánem. Oproti tomu na kolejích budete ve větším kolektivu lidí, který předem nemusíte shánět. A jak známo, víc hlav víc ví a taky se lépe baví. Při hledání kolejí využijte web skm.muni.cz, k sehnání privátu můžete zkusit třeba bydleni.muni.cz nebo sekci Inzerce v ISu, kde najdete každý den nové nabídky spolubydlení a pronájmů. Stačí si vybrat.

Knihovny. Jak se v nich vyznat?
Každá fakulta má svou knihovnu, kde si můžete půjčovat a číst knihy, pracovat ve studovně nebo na školních počítačích. Půjčování knih má samozřejmě svá pravidla. Ne každou knihu si můžete vzít s sebou domů, některé jsou k dispozici pouze do studovny. Výhoda je, že můžete využívat libovolnou knihovnu na univerzitě. Takže když nebude publikace dostupná u vás, odskočte si klidně vedle.

Hodit se také může mít zařízený přístup do Moravské zemské knihovny. Vždy ale pozor na dobu půjčení, ať nemusíte platit pokuty, které můžou třeba přes léto pěkně naskočit. Obsluha knihovny vám ráda poradí, ať už s hledáním knih v katalogu nebo třeba s prací na kopírkách.

Žádost o stipendium. Nejen na bydlení
IS umí všechno, dokonce i dávat peníze. Samozřejmě skrze žádosti o stipendia. Nejčastěji udělovaným stipendiem je ubytovací příspěvek, na který má právo každý, kdo má trvalé bydliště mimo Brno. Můžete ale získat i jiné formy finanční podpory, například stipendium za dobrý prospěch nebo tvůrčí činnost. Stipendium dostanete také, pokud se rozhodnete studovat v zahraničí například přes Erasmus.

Bonusová rada na závěr
Vysoká škola není jen o učení, ale o vytváření přátelství na celý život, bavení se a setkávání se spoustou zajímavých lidí, ať už ve škole nebo mimo ni. Nezapomínejte však na svoje povinnosti. Nikdo vás nebude vodit za ručičku, připomínat termíny ani omlouvat jejich nedodržení. Vítejte na univerzitě.

Univerzitní mapa Brna

Hlavní novinky