Přejít na hlavní obsah

Středoškolák vyvrátil model teorie o valivém odporu

Luboš Vozdecký uspěl mezi mladými vědci díky práci vypsané pedagogy z Masarykovy univerzity. 

Lukáš Vozdecký z vyškovského gymnázia uspěl na soutěži mladých vědců EUCYS.

Když před dvěma lety vypisovali dva pedagogové ústavu teoretické fyziky a astrofyziky témata pro odborné práce středoškoláků, moc nevěřili, že se k jejich tématu kvůli malé atraktivitě vůbec někdo přihlásí. Před měsícem však výsledná práce zvítězila na soutěži mladých evropských vědců EUCYS ve Varšavě. Devatenáctiletý student vyškovského gymnázia Luboš Vozdecký v ní získal první cenu.

Luboš se ve své práci zabýval valivým odporem. „Model dosud převážně akceptovaný odbornou veřejností nebyl dostatečně podložený experimentem. Navrhl jsem tedy pokus, který jej nakonec vyvrátil,“ říká.

Experiment, při němž se měřila deformace podložky pod valícím se tělesem, ukázal, že deformace nemají takový tvar, jak se předpokládalo.

„Odborníci vycházeli z představy, že při valení válce po podložce vzniká před tělesem malý kopeček. Já jsem ale ukázal, že se podložka deformuje nejen ve vertikálním, ale i v horizontálním směru – tedy že se neprohýbá jen směrem dolů, ale stlačuje se před tělesem a za tělesem se zase rozpíná. Při valení má deformace přece jenom nějaký tvar, vzniká ale za tělesem,“ shrnuje závěr své práce student vyškovského gymnázia.

„Nečekali jsme, že bude mít práce takový úspěch,“ říká Jana Musilová, profesorka z ústavu teoretické fyziky a astrofyziky, která spolu s Jiřím Bartošem, Lubošovým školitelem a garantem experimentální části tématu, dohlížela na odbornou práci studenta.

„Byli jsme velmi spokojeni s jeho přístupem k práci – důkladně porozuměl fyzikální podstatě problému, měl dobré nápady, byl velice pečlivý, pracovitý, samostatný a zapálený pro věc. Rozhodně má všestranné nadání. Utvrdil nás v tom, že má smysl vypisovat podobné projekty, kde se propojuje teorie s experimentem,“ dodává Musilová.

Na šestadvacátém ročníku celoevropské soutěže se neutkaly jen fyzikální projekty, ale i práce z oblasti biologie, chemie, informačních technologií a dalších vědeckých disciplín. Porotci vybírali nejlepší práci ze 78 projektů z 36 evropských zemí. Soutěž trvala pět dní a Luboš se stal teprve druhým Čechem, který v soutěži vyhrál.

„Kromě finanční odměny ve výši sedm tisíc eur jsem získal i pozvánku na seminář do Stockholmu, který se koná v prosinci při příležitosti udělování Nobelových cen,“ říká nadějný středoškolák.

Podle něj je na valivém odporu stále co zkoumat. „Když budeme přesně vědět, kde a proč vzniká, budeme moci říct, na jakých veličinách a vlastnostech tělesa i podložky závisí. Díky tomu se dá vytvořit materiál, jehož odpor by se při valení zmenšoval. Takový materiál na pneumatikách může výrazně snížit spotřebu benzínu. Znalost mechanismu valivého odporu by se ale určitě dala uplatnit na železnicích, při výrobě ložisek i jinde. Podobný výzkum by ale zabral mnohem víc času než pět měsíců, které jsem nad prací strávil. A také by stál mnohem více peněz,“ myslí Luboš.

Hlavní novinky