Přejít na hlavní obsah

Z použitých plen by se mohly vyrábět léky

Student filozofické fakulty uspěl se svými nápady na letní škole v Mnichově. 

Student Petr Bouchal se zajímá o podnikání.

Zní to možná šíleně, ale právě s nápadem vyrábět léky z použitých plenek přišel student filozofické fakulty Petr Bouchal. Na říjnové letní škole v Mnichově zaměřené na téma odpadů pak ideu spolu s dalšími pěti studenty z celého světa rozpracoval v hotový podnikatelský záměr.

Mladý podnikavec doplňuje studium marketingu na oboru informační studia a knihovnictví o strojírenství na Vysokém učení technikém v Brně. Ve svém volném čase se zajímá o podnikání a rád vynalézá nové věci, které pak i sám propaguje.

Tyto záliby využil právě na Global Enterpreneurship Summer School v Mnichově zaměřené na téma odpadů. Jako jednoho z třiceti pěti účastníků z celého světa ho vybrali v konkurenci dvanácti set uchazečů. Na místě trávili soutěžící dopoledne přednáškami expertů, odpoledne pak pracovali v týmech.

„V týmu nás bylo šest. Američan, studentka ze Zimbabwe, Vietnamec, Němec, já a online účastník ze Spojených států. Šlo o to, aby byly týmy co nejpestřejší. Bylo zajímavé sledovat, jaké problémy s odpady řeší v Zimbabwe a jaké v Americe. Je to hodně rozdílné. Řada týmů třeba řešila problém s plasty. V Zimbabwe však řeší, aby přežili,“ vzpomíná dvaadvacetiletý student na rozdíly.

Spolupráce v multikulturním týmu má podle Petra své výhody i nevýhody. „Díky rozmanitosti členů našeho týmu jsem zjistil, jak jinak můžou vnímat stejné potíže lidé z opačného konce světa. Problém ale byl, že do našeho projektu cíleného na Evropany se třeba Asiatovi špatně mluvilo, protože do toho moc neviděl,“ hodnotí Petr.

Cílem práce týmů bylo vytvořit podnikatelský záměr, který bude mít miliardový dopad a miliardový zisk. Petr a jeho kolegové v týmu navrhli převratný způsob likvidace a recyklace plenek.

„Plenky tvoří čtyři procenta světového odpadu. A to je problém. Chceme proto lidem v Evropě, kteří jsou zvyklí plíny pravidelně nakupovat v obchodech, doručovat plenky domů a zároveň vybírat použité, které zavezeme do naší továrny. Tam je rozdělíme na plast a organickou část a vyrobíme z nich kyselinu potřebnou pro výrobu léků,“ vysvětluje Petr. Do přípravy projektu zahrnuli členové týmu nejnovější technologie vyvinuté v institutu MIT, se kterým na projektu pracovali.

Na letní škole získal zkušenosti s týmovou spoluprácí a poznal mnoho inspirativních lidí. „Účast na Global Enterpreneurship Summer School bych doporučil každému. Je to dobrá příležitost, jak vypadnout z českého stereotypu a poznat lidi z celého světa,“ vzkazuje student ostatním.

Tím nejcennějším, co si z Mnichova odvezl, je však nabídka spolupráce od architekta a výzkumníka Markuse Heinsdorffa. „Markus vymyslel prototyp nového zařízení, přenosnou elektrárnu. Budu mu dělat marketing a také vytipuju v Česku firmu, která by mohla zařízení vyrábět,“ těší se Petr.

Hlavní novinky