Přejít na hlavní obsah

Jak na cizí jazyky zdarma? S pomocí rodilého mluvčího a technologií

Večerní posezení u piva s rodilým mluvčím, chytré aplikace, kurzy studentských spolků. Možností je spousta.

Znalost jednoho cizího jazyka a zejména angličtiny na vysoké úrovni je dnes už pro vysokoškoláka povinnost, znalost druhého či dalších velké plus při hledání práce. Pokud toužíte oprášit středoškolské znalosti, stát se polyglotem či zkrátka smysluplně vyplnit volný čas, podívejte se, jak se jazyky učit pohodlně a (většinou) zdarma.

Originál je nejlepší – najděte rodilého mluvčího
Nikdo vás nenaučí víc než člověk, pro kterého je daný jazyk mateřštinou. Velkou výhodou života v Brně je neustálý příliv cizinců ze všech koutů světa. Díky komunitám na Facebooku (třeba English in Brno) můžete ochotného člověka na konverzace najít skutečně snadno. Častokrát i cizinci mají chuť a potřebu učit se česky, proto neváhejte a zkuste učení v tandemu. Uděláte tak dobrou věc a ušetříte.

Pokud nejste úplně sociální typ nebo jste nenašli vhodného učitele, další možností jsou například konverzace přes Skype. Vzdálenost dnes není překážkou a vy si můžete klidně popovídat s člověkem na druhé straně Atlantiku. Partnera pro konverzaci či dopisování hledejte třeba na Conversational Exchange.

A s rodilými mluvčímu můžete snadno přijít do kontaktu, také když se zapojíte do aktivit Mezinárodního studentského klubu, který pomáhá výměnným studentům přežít na Masarykově univerzitě a v Brně.

Jazykovka trochu jinak
Pokud ve vás představa hodin v jazykové škole vzbuzuje hrůzné vzpomínky na angličtinářku ze střední školy a navíc se obáváte prázdné peněženky, zkuste se porozhlédnout po dalších možnostech. Zajímavé jsou například kurzy, které pořádá AIESEC ve spolupráci se zahraničními studenty v Brně, letos původem z Indie, Itálie a Austrálie.

V jarním semestru se můžete procvičit v angličtině. Kurz má pět týdnů a díky tomu, že se hodiny konají v malých skupinkách, máte jistotu, že si skutečně „zaspeakujete“. Více informací o přihláškách, které se uzavírají 29. března, a samotném kurzu se dozvíte na stránkách AIESEC Brno.

Socializujte se na sítích a učte společně
Pokud váš kamarád z posilovny nemá chuť nabírat objemy nových slovíček, hledejte si sparing partnera jinde. Existuje množství stránek, kde lidé sdílí videa, texty, učí se společně a vzájemně si radí. Jednou z nich je například Busuu, kde se po registraci zdarma můžete učit až dvanáct jazyků. Funguje podobně jako klasické sociální sítě – najdete si kamarády, vytvoříte skupiny a jdete na to. Podobně funguje třeba Livemocha, kde se můžete učit až pětatřicet jazyků a sbírat body za pomoc jiným studentům.

Populární mezi studenty je i stránka a mobilní aplikace Duolingo, která za pár let existence získala několik ocenění. Správně, můžete si ji stáhnout i do mobilu a učit se tak třeba při cestě ve vlaku nebo tramvají.

S učením a procvičováním slovíček vám zase pomůže Quizlet – stačí nahrát slovíčka, která se můžete učit pomocí flashcards nebo procvičovat díky různým hrám. Quizlet vám také umožní tisk setů slovíček a mnoho dalších věcí. K dispozici je i aplikace do mobilu, která je zdarma stejně jako webová stránka. Pokud chcete ke slovíčkům přidávat i obrázky, stačí upgradovat na placenou verzi.

Hrajte si a objevujte, ať je učení zábava
Možností, jak se dnes můžete cizí řeči učit, je nekonečná spousta. Někomu pomáhá sledovat videa na Youtube, někdo hraje počítačové či karetní hry a učí se tak novým slovům. „Školní výuka je dobrá věc, ale člověk musí mít na učení nějaký osobní zájem. Takže já, když jsem na počítači kosil kostlivce ohnivými koulemi, zároveň jsem vstřebával jazyk. Kromě slovní zásoby, jak se řekne která fantasy příšera, jsem pochytil i ostatní slova, trochu stavby věty a ještě jsem u toho zachránil svět,“ říká s úsměvem absolvent politologie Petr Opršal.

Můžete také sledovat seriály v originálu třeba s anglickými titulky nebo pro začátek číst dětské knížky. Překládat si jednoduché věty se také osvědčilo.

Výmluvy, proč to nejde, už neobstojí, takže vzhůru do toho!

Hlavní novinky