Studenti uvedou první dokument o Ochranném svazu autorském

Premiéru má ve čtvrtek 23. dubna v brněnské kavárně Praha na Husově ulici.

Ochranný svaz autorský neboli OSA nemá v Česku zrovna valnou pověst. Student mediálních studií, dramaturgie a scenáristiky Miroslav Vlček s kameramanem Tomášem Chalupským se proto rozhodli, že mu podívají na zoubek a zjistí, jak je to s ním doopravdy. Jejich dokumentární film #OSAfilm bude mít premiéru ve čtvrtek 23. dubna v brněnské kavárně Praha na Husově ulici.

„O Ochranném svazu autorském koluje řada bludů. Mnohé z nich, jak i ve snímku ukazujeme, se ale alespoň částečně zakládají na pravdě,“ říká režisér Vlček.

OSA je kontroverzním kolektivním správcem vybírajícím poplatky za veřejné hudební produkce. Kritici například OSA vyčítají, že způsob vybírání poplatků od autorů není morální či dostatečně transparentní. „Nemáme důvod hájit zájmy ani OSA, ani muzikantů, ani organizátorů koncertů. Chtěli jsme se především sami dozvědět, jaký je současný stav,“ vysvětluje Vlček. Proto se ve filmu objevují jak předseda představenstva OSA Roman Strejček, tak organizátor koncertů Petr Pylypov nebo hudebníci, vydavatelé a skladatelé.

Podívejte se na trailer

„Všechno to vzniklo tak, že jsme si na fakultě sociálních studií řekli, že ve studentském Radiu R budeme hrát naše vlastní skladby a uvidíme, jestli od OSA něco dostaneme,“ popisuje tvůrce Miroslav Vlček.

Jak to dopadlo, může každý vidět sám na premiéře dokumentárního filmu #OSAfilm tento čtvrtek od 19 hodin v brněnské kavárně Praha na Husově ulici. Termíny dalších promítání zatím nejsou známé, autoři by ale rádi dokument výhledově promítali také v Praze, Plzni, Olomouci či v Bratislavě a Košicích.

Po premiéře téměř hodinového filmu budou mít diváci možnost diskutovat s autory a právníkem z Masarykovy univerzity Matějem Myškou, který se specializuje na autorské právo a právo duševního vlastnictví.

Uvedení prvního dokumentárního filmu věnujícího se problematice autorských práv v oblasti hudby v Česku právě tento týden není náhodou. Přímo ve čtvrtek se totiž celosvětově slaví Světový den knih a autorských práv, tři dny poté Světový den duševního vlastnictví.

„Přijďte a my vám povíme, kolik toho musíte s OSA vyřešit, abyste mohli mít ve filmu hudbu, kterou vám předvedli do kamery samotní autoři,“ lákají tvůrci filmu, který vznikl s podporou Spolku absolventů a přátel Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění.