Přejít na hlavní obsah

S průvodcem najdete stipendia z celé Evropy

Hledání stipendií je díky Evropskému stipendijnímu průvodci jednodušší.

Stipendijních programů, které mohou studenti využít, je nespočet. Kdo se v nich ale má vyznat? Užitečnou pomůckou je nedávno spuštěný Evropský stipendijní průvodce, největší evropský portál umožňující hledání stipendií jednoduše a takřka na míru každému studentovi.

Portál s anglickým názvem European Funding Guide zahrnuje více než 12 tisíc stipendií, grantů, cen a odměn v hodnotě 27 miliard eur. Jeho největší výhodou je, že pracuje s vyhledávacím mechanismem, který zobrazuje jen ty možnosti, které odpovídají individuálnímu profilu studenta. Na úvodní stránce si totiž student vyplní své údaje: stupeň studia a to, v jaké fázi se nachází, a pak už jenom stačí zvolit zemi a studijní obor.

Malou nevýhodou je, že pro vyhledávání v databázi stipendií je třeba se na stránkách průvodce nejprve zaregistrovat a uvést i některé podrobnější informace. Za odměnu pak ale uživatelé mají možnost hledat vhodné stipendium na jediném místě místo hledání na desítkách různých stránek.

„Aplikací jsem se i já sama proklikala. Její jednoznačná výhoda je, že poskytuje návrhy stipendií, zejména vítám odkazy na webové stránky přímo těch institucí, kterých se to týká. Ovšem nemám z aplikace dojem, že bych tam skutečně vhodné stipendium vždy našla. Spíše ji vnímám jako inspiraci, kam se případně dále podívat nebo kterým směrem se zaměřit,“ hodnotí vedoucí studijního odboru Rektorátu Masarykovy univerzity Martina Vlková. „Pokud Evropský stipendijní průvodce usnadní přístup ke stipendiím mimo domácí školu nebo stát a inspiruje studenty k aktivnímu snažení peníze získat, pak to bude její nesporný přínos,“ dodává.

Evropský stipendijní průvodce je spolufinancován Evropskou komisí. Pokrývá Německo, Francii, Velkou Británii, Španělsko, Itálii, Nizozemsko, Belgii, Irsko, Rakousko, Řecko, Finsko, Dánsko, Švédsko, Polsko, Portugalsko a Česko. Projekt je dílem německé neziskové organizace ItS: Initiative für transparente Studienförderung (iniciativa za transparentní studijní granty).

>> www.european-funding-guide.eu

 

Hlavní novinky