Přejít na hlavní obsah

Červený diplom pomůže vyniknout v davu

Vynikající studenti upoutají zaměstnavatele a mohou dostat i stipendium.

Vyplatí se červený diplom?

(Aktualizováno v dubnu 2018)

Kdysi to byla otázka prestiže, dnes je pro většinu studentů jenom osobní satisfakcí. Získat červený diplom je významný úspěch, ale může například pomoct absolventovi uplatnit se na trhu práce?

I přesto, že všichni tuší, že za červeným diplomem se skrývají studijní úspěchy, málokdo ví, jaké jsou přesné podmínky pro jeho získání. Ve zkratce – červená barva značí, že absolvent studium ukončil s vynikajícím prospěchem a dosáhl výborných známek i u státnic.

Upřesňuje to Studijní a zkušební řád, který říká, že s vyznamenáním prospěl student, který složil všechny části státní zkoušky v řádném termínu s hodnocením "výborně", "velmi dobře" nebo "dobře", přičemž celkový výsledek státní zkoušky byl „výborně“ nebo "velmi dobře", jeho průměrná klasifikace během studia nepřesáhla hodnotu 1,5, dotyčný nedostal ze žádného předmětu F (nebo pomlčku) a nanejvýš dvakrát známku D nebo E.

Zní to možná složitě, přesto však jsou studenti, kterým se červený diplom podařilo získat i bez toho, že by se o něj během studia cíleně snažili. Patří mezi ně například student psychologie na fakultě sociálních studií Jaroslav Gottfried.

„O červený diplom jsem záměrně neusiloval, akorát jsem se občas podíval na studijní průměr a snažil se udržet si možnost červený diplom získat. Ke studiu jsem se snažil přistupovat zodpovědně, ale když jsem tu a tam dostal horší známku, prostě jsem to tak nechal a neopravoval ji,“ přiznává Gottfried. „Nakonec mě mile překvapilo, když jsem červený diplom získal, ale trochu mě mrzí, že k němu fakulta nedává ani symbolické stipendium,“ dodává.

Potěší prarodiče, ale co budoucího zaměstnavatele?
Možnost získat stipendium je jedním z lákadel, proč studenti dobrý prospěch usilují. Na některých fakultách totiž fungují prospěchové stipendijní programy, které úspěšné studenty odměňují. Hledejte ve stipendijních řádech svých fakult.

Vynikající výsledky studia jsou také možností, jak upoutat budoucího zaměstnavatele. Při množství životopisů, kterými se personalisté denně probírají, může být právě vynikající prospěch tím, co vás odliší od šedého průměru.

Podle Dany Fráňové z Kariérního centra Masarykovy univerzity to tak skutečně je. „Nejvíce jsou oceňované červené diplomy z ekonomických a právnických oborů. V těchto sférách uplatnění se jim dává určitá váha. Preference studentů s červeným diplomem je mimoto typická pro silně vyprofilované firmy,“ hodnotí Fráňová.

Na druhou stranu ale zaměstnavatelé oceňují hlavně pracovní zkušenosti. S tím souhlasí i absolvent překladatelství na filozofické fakultě Tomáš Burkert, kterému se červený diplom podařilo získat. „Nemyslím, že by například pro překladatele byl červený diplom výhodou při hledání práce. Každý překladatel si musí vybudovat svou vlastní klientelu a prestiž, ve výsledku tak v jeho prospěch stejně víc hovoří výsledky práce. Z tohoto hlediska jsou podle mě mnohem důležitější například překladatelské soutěže,“ hodnotí Burkert.

Podle studentky doktorského studia Kateřiny Hlaváčové z právnické fakulty vynikající výsledky během studia jsou i nejsou přínosem. „Má snaha se projevila v argumentačních schopnostech, které jsou pro právníka to nejdůležitější. Současnou práci jsem dostala ještě před ukončením studia, takže nemůžu říct, že by mi červený diplom pomohl. Myslím si, že zajímá spíše babičky a dědečky na promocích než zaměstnavatele,“ dodává Hlaváčová.

Souhlasí s ní i Gottfried. „Co se týče praktického přínosu, vnímám ho bohužel jako skoro nulový. Při hledání zaměstnání jsou podle mě daleko užitečnější relevantní zkušenosti a praxe než barva diplomu. Jedinou oblastí, ve které by se mi červený diplom mohl skutečně hodit, je ucházení se o studium v zahraničí, protože to je koneckonců to, co by červený diplom měl značit – schopnost zvládat studium,“ myslí si student psychologie.

Hlavní novinky