Přejít na hlavní obsah

Proč potřebujete kariérní plán

Kariérní plán je jako mapa, kterou použijete na cestě za svým vytouženým zaměstnáním.

7. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

Když chcete jet autem do Španělska, vezmete si mapu a naplánujete si, kudy pojedete. A co když se chcete stát manažerem v Google? Vezmete si papír a sepíšete si, jakými způsoby toho můžete dosáhnout. Přesně k tomu slouží kariérní plán: pomůže vám dosáhnout vytyčeného cíle.

Kariérní plán je jako mapa, kterou použijete na cestě za svým vytouženým zaměstnáním. A kariérní poradce je kompas, díky němuž se v mapě zorientujete.

Dnes jsem žurnalista, protože jsem si v 15 uvědomil, jak moc mě baví psát. A do Španělska pojedu, protože mám rád teplé počasí, příjemné moře a sangriu. Jenomže někteří cestovatelé nevědí, kam chtějí. Prostě někam chtějí. Postaví se na krajnici (trh práce), zvednou prst a doufají, že jim někdo zastaví. Často to bohužel bývá pracovník úřadu práce.

Někteří cestovatelé si aspoň řeknou, že chtějí do Španělska za mořem, do Chorvatska za zmrzlinou nebo do Norska za fjordy. Tak jako někdo ví, že chce dělat manažera, úředníka, závodníka, hasiče. Postaví se na silnici vedoucí správným směrem a zvedne palec. Někam se dostane, pravda. Chvíli mu to potrvá a za rok možná skončí v Madridu. Nebo v Paříži. Anebo v Sarajevu.

Někdo přemýšlí víc. Ví, že chce do Barcelony a chce tam být brzy. Zjistí si, jak mu létají letadla a jezdí vlaky. Aby našetřil peníze, posune svoji cestu o půl roku. Ale pak už bude na pláži a bude si užívat zasloužených požitků. Zrovna tak můžete vědět, že chcete být žurnalistou v Reflexu. Zjistíte si, jaké vlaky tam jedou (studium žurnalistiky), jaké mají přestupní stanice (Deník, MF Dnes atd.) a jak dlouho budete muset pracovat, abyste si vydělali na jízdenku.

Cestou se může přihodit cokoliv. Vlak vykolejí, přepadnou ho teroristi nebo je kvůli špatnému počasí zrušen. Tehdy musíte improvizovat, hledat alternativní cesty. Ale pořád víte, že chcete do Barcelony – a toho plánu se držíte.

Nakonec se vám může stát i to, že dorazíte do Madridu, abyste zjistila, že místní sangria zase za tolik nestojí. Nic vás tu ale nenutí zůstat. Stačí se trochu porozhlédnout a zjistíte, že nejlepší sangriu mají v Madridu a že v Portugalsku je stejně dobré moře a mnohem hezčí hory.

Nejezděte tedy za svojí kariérou na blind a nejdřív se zamyslete nad svým cílem i nad cestou k němu. Podívejte se na web Kariérního centra MU a využijte pomoc zdejších profesionálů. Je zdarma. A k nezaplacení!

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

6. díl: Kde hledat praxi

Hlavní novinky