Přejít na hlavní obsah

Pusťte si projev Lenina nebo záznam pohřbu Masaryka

Studentka knihovnictví Veronika Moravčíková digitalizuje v Moravské zemské knihovně záznamy z gramofonových desek.

Nejen knihy a další dokumenty, ale postupně i sbírka gramofonových desek Moravské zemské knihovny (MZK) končí v digitální podobě. S digitalizací starých šelakových nebo novějších vinylových desek pomáhá studentka informačních studií a knihovnictví na filozofické fakultě Veronika Moravčíková.

„K práci jsem se dostala přes praxi ve škole a teď už v knihovně pracuji jako brigádnice. Digitalizace gramofonových desek je součástí projektu Virtuální národní fonotéky, která mapuje podoby zvukových dokumentů a to, kde jsou uloženy. Já jsem se pod vedením Filipa Šíra zabývala průzkumem zvukových dokumentů v knihovnách na Slovensku,“ říká Moravčíková.

Nyní se věnuje nahrávání desek, které jsou ve fondu MZK. Nejde na to však systematicky. „V současnosti je to tak, že prohlížím katalog knihovny a zpracovávám desky, které považuji za zajímavé, vzácné či využitelné jako materiál pro výzkum. Ty si pak zapůjčím ze skladu a převedu do digitální podoby,“ popsala studentka.

V podstatě každou desku nejdřív očistí od prachu a pak ji přehraje na gramofonu, z něhož se analogový signál převede na digitální. Za pomoci jednoduchého programu pak záznam lehce upraví tak, že označí začátek a konec záznamu a případně rozdělí samostatné skladby či stopy do jednotlivých souborů. „Nahrávky samotné neupravuji, takže jsou včetně šumů a případných chyb. V projektu se totiž přikláníme k názoru, že by se při digitalizaci měla zachovávat autentičnost každé nahrávky,“ tvrdí Moravčíková. Součástí její práce je navíc připojit naskenovaný obrázek obalu i desky a doplnit do digitální knihovny údaje o autorovi a skladbách. Práce na jedné desce tak trvá zhruba hodinu.

Momentálně je v digitální knihovně MZK přes tři sta desek. V knihovně s názvem Kramerius jsou k nalezení v sekci Kolekce nahrávek, naprostá většina ale není dostupná pro vzdálený přístup. Znamená to, že zájemci si je mohou poslechnout pouze na počítačích přímo v knihovně. „Je to kvůli ochraně autorských práv. Většina záznamů je totiž z 50. až 70. let minulého století a ty stále spadají pod ochrannou lhůtu,“ vysvětluje Moravčíková.

Mezi nahrávky, které si zájemci mohou pustit třeba i doma, pak patří ty starší. Například je na stránkách MZK k nalezení záznam vysílání Československého rozhlasu z pohřbu presidenta osvoboditele T. G. Masaryka nebo záznam řeči V. I. Lenina o středních rolnících.

Hlavní novinky