Přejít na hlavní obsah

Bez šalinkarty se v Brně nepohnete. Jak vyřídit slevu?

A k tomu pár rad, jak si vybavit žákovský průkaz.

Článek aktuální pro rok 2018/19 najdete tady: Jak vyřídit šalinkartu? Nově i online a navazující

S magickou kartičkou jménem šalinkarta se v Brně dostanete bez problémů prakticky všude. Hromadná doprava, kterou se s ní můžete volně pohybovat, tu totiž zajíždí do všech koutů. A vydat se můžete i tam, kam by vás to ani ve snu nenapadlo. Tady je několik tipů, kde a jak ji získat a k čemu ji využít.

Takzvaná šalinkarta je jednoduše předplatná jízdenka do IDS JMK (Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje). Můžete si zakoupit měsíční, čtvrtletní i roční variantu (nezačíná se 1. dnem v měsíci, ale dnem kdy nakupujete). Cena pro studenty je navíc nižší. Pro zóny 100+101, které ve většině případů úplně postačují, i když nebydlíte úplně v centru, stojí základní měsíční jízdné 550 korun, přičemž studentské jenom 275 korun. Při denním, ale i méně častém cestování, se to opravdu vyplatí, u čtvrtletních (685 Kč) a ročních (2375 Kč) průkazek pak ještě o kus víc.

Pro získání šalinkarty je potřebné dostavit se do některé z prodejen Dopravního podniku města Brna, ale zakoupíte je i na železničních stanicích Českých drah.

K vydání předplatné jízdenky potřebujete fotografii o rozměru 3,5 × 4,5 cm, průkaz totožnosti, doklad o studiu a při prvním vydání také vyplněnou žádanku, která je k dispozici v prodejnách a v informačních kancelářích DPMB. Vyřízení šalinkarty stojí 30 korun.

Studentskou šalinkartu můžete mít až do dovršení 26 let. Jednou ročně ale musíte dokládat, že na ni pořád ještě máte nárok, a to vždy k 30. září daného roku.

Pokud se pro předplatní jízdenku rozhodnete, jako bonus můžete zdarma přepravovat i spoluzavazadlo, jízdní kolo nebo psa, což s obyčejným jednorázovým lístkem nejde. Navíc, šalinkarta neplatí jenom na šaliny (tedy tramvaje), trolejbusy a zdejší autobusy, jak by se mohlo zdát, ale jelikož je dopravní systém integrovaný, můžete ji využít ke slevě při cestování po jižní Moravě a při jízdě na parníku po brněnské přehradě nebo kombinovat s dalšími jízdnými doklady.

Na cestu domů si vybavte žákovský průkaz
I když jste už hrdým vlastníkem šalinkarty a máte dokonce i čerstvě vytištěný ISIC, brzo zjistíte, že například při víkendové cestě domů autobusem či vlakem to k udělení studentské slevy na cestovném nestačí.

Pro cestování mimo brněnskou MHD je potřebná známá oranžová kartička neboli žákovský průkaz. Vybavit si jej můžete na těch samých místech co šalinkartu. Tiskopis žákovského průkazu stojí korunu, za jeho ověření zaplatíte od 30 do 50 korun podle jednotlivých dopravců.

Na tiskopis průkazu koupený předem vyplňte jméno, příjmení, datum narození, v kolonce „Z" místo trvalého pobytu nebo internátu, včetně příslušného okresu uvedeného v závorce. V kolonce „DO" uvedete místo školy nebo internátu. Název a místo sídla školy, údaj o trvání školního roku a dny v týdnu, kdy probíhá výuka, vám potvrdí škola razítkem a podpisem. Při ověření pak předložíte fotografii a občanský průkaz.