Přejít na hlavní obsah

Univerzitní orchestr oslaví deset let v Besedním domě

Symfonický orchestr Masarykovy univerzity láká na Wagnera a Verdiho. Součástí souboru můžete být i vy.

Standardně se během semestru koná jeden koncert orchestru.

Na začátku se jen sešlo několik lidí, každý po boku svého hudebního nástroje, kteří chtěli dělat to, co je baví nejvíc. Hrát hudbu, a to nejen pro sebe, ale i pro jiné. Konala se první zkouška Symfonického orchestru Masarykovy univerzity, pak druhá a nakonec i první koncert. Na univerzitu přinesly tóny orchestrální hudby. Od té doby uběhlo už deset let a uskupení má pořád čím překvapit.

>> výroční koncert Symfonického orchestru MU se koná 14. prosince v 19:30 v Besedním domě

I když sídlí v Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, orchestr láká hudebníky ze všech fakult, ale i z jiných vysokých škol v Brně – ať už z VUT, Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity nebo z JAMU a často i studenty z Konzervatoře Brno.

„Repertoár je složen tak, aby zaujal i diváky, kteří běžně klasickou hudbu neposlouchají,“ uvádí zakladatel a dirigent orchestru Martin Mazánek. Zajímavostí uskupení je, že v tom, co hraje, se příliš neohraničuje obdobími. A tak uvádí vše od klasicismu až po současná díla, která v Česku často jiná tělesa ani neuvádějí.

Standardně se během semestru koná jeden velký koncert. Letos orchestr chystá jeden velký slavnostní na počest desátého výročí svého založení. Odehraje se 14. prosince v 19:30 v Besedním domě. Program bude zahrnovat tři skladby, a to předehru k opeře Síla osudu od Giuseppe Verdiho, Symfonii č. 5 od Kurta Atterberga a předehru k Faustovi od Richarda Wagnera. Vstupné je dobrovolné.

Členem souboru se může stát každý student kterékoliv ze zmíněných vysokých škol v Brně. Pro studenty Masarykovy univerzity je k tomu navíc každý semestr vypsaný předmět Collegium musicum – orchestr za čtyři kredity. „Registrace předmětu je možná i v průběhu semestru a podléhá vždy schválení vedoucího orchestru, je potřeba projít jakýmsi přijímacím řízením,“ vysvětluje Mazánek.

Sám doporučuje sledovat facebookovou stránku orchestru, kde se každý dozví informace o volných místech, koncertech a všech událostech, kterých se orchestr během semestru účastní.

A ještě tip na závěr – pokud právě vámi ovládaný nástroj uskupení nepoptává, nezoufejte. Napište Martinu Mazánkovi Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. s informacemi, jak dlouho hrajete, jestli máte zkušenosti s hrou v orchestru a telefonní číslo a může se na vás usmát štěstí.

Hlavní novinky