Přejít na hlavní obsah

Středoškolák objevil dosud nepublikovaný matematický důkaz

Vojtěch Suchánek, nyní už student Masarykovy univerzity, získal za svou práci ocenění České hlavičky.

Vojtěch Suchánek už je studentem přírodovědecké fakulty.

K matematice ho přivedli rodiče, a i když ho zpočátku příliš nebavila, dokázal už na střední škole objevit dosud nepublikovaný matematický důkaz takzvané Velké Fermatovy věty. Za ten získal ve své kategorii první místo v soutěži České hlavičky.

„Na gymnáziu jsme měli vypracovat závěrečnou maturitní práci, a když jsem viděl v nabídce témat i Velkou Fermatovu větu, vzpomněl jsem si, že už jsem o ní něco v dětství slyšel,“ líčí Vojta své začátky. Tato matematická rovnice je podle něj jedna z nejslavnějších matematických vět v historii a už od jejího vzniku – tedy od sedmnáctého století – se matematici z celého světa snaží přijít s jejím důkazem.

„Nedokazoval jsem celou rovnici, jen její část,“ vysvětluje Vojta, který si na pomoc přizval i učitele z Masarykovy univerzity. „Dokud to šlo, tak jsem postupoval sám, ale zhruba po roce jsem zjistil, že jsem na konci svých sil. Už jsem prostě nevěděl, jak dál, a začal jsem tedy konzultovat svůj postup i s odborníky z univerzity,“ popisuje Vojta.

Důkazu se věnoval přibližně rok a půl. Po jeho dokončení ho škola nominovala do Středoškolské odborné činnosti, kde skončil na druhém místě. Následovalo vítězství v soutěži České hlavičky. Přesto Vojtovi nestoupla sláva do hlavy. „Hlavně s příchodem na MU jsem pochopil, že nejde o nic tak velkého. Teď je třeba jít dál,“ říká Vojta, který už studuje na přírodovědecké fakultě.

Své zapálení pro matematiku objevoval postupně. V prvním ročníku na gymnáziu se umístil na matematické olympiádě a od té doby mu začaly chodit pozvánky na různé semináře a matematická soustředění. „To jsem zpočátku odmítal, protože mi přišlo, že tam jezdí banda podivínů,“ vzpomíná Vojta. Zlom nastal až s příchodem nového spolužáka, se kterým se začali trumfovat.

O budoucnosti ještě Vojta příliš nepřemýšlel, jedno ví ale přeci jenom jistě. „Nechci se od matematiky příliš odklonit, ale také se jí nechci věnovat na vědecké úrovni. Teď mě zaujala i finanční matematika,“ říká.

Hlavní novinky