Přejít na hlavní obsah

Dvě studentky Muni uspěly v soutěži inovativních nápadů v Jakartě

Se svým projektem Workloc chtějí vysokoškolačky propojovat zaměstnavatele s mladými zájemci o práci.

Natália Poláková a Kateřina Rešlová přebírají cenu v Jakartě.

Na to, abyste mohli rozjet vlastní projekt, potřebujete hlavně nápad a motivaci pohnout s věcmi k lepšímu. Studentky Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity se toho držely a slaví úspěch. Se svým projektem na podporu zaměstnanosti mladých lidí získaly i prestižní ocenění na konferenci ASEM v Jakartě.

Natália Poláková a Kateřina Rešlová se seznámily na hodinách španělštiny, kde si padly do oka nejenom kvůli společné vášni pro jazyky a cestování. „Můj sen byl vždycky založit start-up a sen Katky zase změnit svět k lepšímu. Tak jsme se spojily a řekly si, že bychom mohly být celkem dobré sociální podnikatelky,“ popisuje Natália jejich cestu k založení vlastní firmy.

Sociální podnikání se v Česku často chápe jako pomoc sociálně znevýhodněným osobám nebo lidem s handicapem, což je ale velice úzké vymezení. „Náš projekt se blíží spíše anglickému social enterprise, což znamená, že jsme podnik jako každý jiný, ale naším hlavním cílem není pouze generovat zisk, na prvním místě jsou sociální nebo environmentální dopady,“ upřesňuje Kateřina.

„Jméno našeho byznysu je Workloc s mottem: Mysli globálně, pracuj lokálně. V jeho rámci chceme propojit lokální malé a střední podniky s mladými lidmi, kteří hledají práci,“ vysvětluje Natália s tím, že od klasických pracovních serverů se jejich projekt liší v tom, že bude realizovaný skrze mobilní aplikaci v duchu konceptu sharing economy.

„Prostřednictvím nové technologie chceme mladé lidi nejen spojit se zaměstnavateli, ale také je motivovat k dobrovolnictví a získání kompetencí užitečných pro 21. století,“ dodává Katka. Podle studentek totiž nejsou současné školní osnovy dostačující. Skrze svou aplikaci chtějí motivovat mladé lidi třeba ke kurzům finanční či mediální gramotnosti.

O tom, že se jedná o světově unikátní počin, svědčí i cena, kterou získaly na mezinárodní konferenci ASEM (Asian European Meeting) v indonéské Jakartě, kde reprezentovaly mladé podnikatele.

„Z 500 projektů jsme jako jediný evropský tým postoupili do finále pět nejlepších a měly jsme obrovský úspěch. Získaly jsme třetí místo, a to i přesto, že náš projekt byl jako jediný ve fázi konceptu,“ říká Katka. Workloc získal navíc ocenění publika za nejoblíbenější začínající podnik.

Konference jako motivace pro start
Nápad sociálního podnikání měly studentky v hlavě již delší dobu, ale teprve konference v Jakartě pro ně byla podnětem nápad „hodit na papír“ a začít realizovat.

„Během čtyř hodin jsme tak vlastně sepsaly tři roky intenzivního vymýšlení a formování toho, co jsme chtěly dokázat,“ směje se Natália, která nečekala, že by se jejich projekt jako jediný z evropských start-upů dostal do finále a získal tak skvělé ohlasy a podporu.

Obě studentky se jako tým výborně doplňují a vývoj internetové stránky a aplikace pro ně prý bude jen pokračováním už tak skvělé spolupráce. „Lidi nám to moc nevěří, ale obě jsme typy lidí, jejichž životním cílem není jen honba za penězi a hromadění zisku. Jde nám hlavně o to pracovat s vášní a dělat něco, co má smysl,“ říká Katka.

Dodává, že jak v České republice, tak v celé Evropské unii je spousta problémů,a proto je důležité nemít ve společnosti pouze úspěšné podnikatele, ale i podniky zodpovědné k lidem i životnímu prostředí. Proto vymyslely Workloc, který by měl být výdělečný, ale zároveň řešit sociální problémy, jako je nezaměstnanost či local braindrain čili únik mozků z chudších regionů.

Katka je v týmu spíše chrlička nápadů, zatímco Natália řeší praktické věci jako je logistika či finance. „Jsme proto ideální tým. Workloc jsme navíc prezentovaly v den založení Československého státu, přičemž já jsem z Česka, Natália ze Slovenska, takže jsme to braly i jako výborné načasování, kdy založit česko-slovenskou firmu a zároveň si začít plnit sny,“ směje se Kateřina.

S investorem ze Švédska začnou v Brně
Pro projekt už sehnaly prvního investora ze Švédska a i přesto, že Natália je na Erasmu ve Francii a Katka na stáži ve Španělsku, obě jsou nestále v kontaktu a pracují na dalším vývoji projektu. Do budoucna mladé podnikatelky chystají nejenom rozjezd firmy a účast na dalších konferencích. Chtějí využít kontaktů, které získaly v Indonésii a zkušeností z řízení vlastní nevládní organizace WeUnify, aby pro svůj start-up získaly další investory a mohly svůj produkt uvést na trh.

Workloc bude v budoucnu pilotně zavedený v Brně, ale pokud se mu bude dařit, plánuje se rozšířit i do jiných států Evropy. „Jsme sice Češka a Slovenka, ale zároveň jsme jako všichni ostatní pouze lidé a hranice pro nás nic neznamenají. Dostat Workloc aplikaci i k ostatním potřebným ve světě pro nás je do budoucna výzvou,“ uzavírá Kateřina. 

Hlavní novinky