Přejít na hlavní obsah

Studenti se chystají potřetí do Albánie. Postavili tam už dva mosty

Kromě práce na značení cest je cílem výpravy i poznávání hor a život mimo civilizaci. Už je možné se hlásit.

Most postavený dobrovolníky v Thethu v Albánii.

Poprvé se asi stovka mladých dobrovolníků z Brna pod vedením Jana Baláka vydala do opuštěné severoalbánské vesnice Curraj i Epërm v létě 2015. Cílem výpravy, z níž polovinu tvořili studenti Masarykovy univerzity, bylo ve vesnici odříznuté od civilizace postavit most, opravit kostel a v horách vyznačit turistické trasy. Letos se převážně studenti vydají do Albánie už potřetí, náplní Albánské výzvy se ale kromě práce stane také poznávání hor a samotný život mimo civilizaci.

Cílem dnes již poměrně rozsáhlého projektu je vrátit opuštěné a šest hodin od civilizace vzdálené vesnici život a přivést do severoalbánských hor turisty.

„V roce 2015 jsme se stovkou dobrovolníků zvládli vyznačit sto dvacet kilometrů turistických tras v horách, postavit most přes řeku a opravit kostel. O rok později nás už byl dvojnásobek, vyznačili jsme další trasy, postavili druhý most a vytvořili ve vesnici základní tábor. Kromě práce se ale teď už více soustředíme na zážitky,“ prozradila Erika Lorencová, jedna z vedoucích projektu a studentka Přírodovědecké fakulty MU.

Účastníci výzvy se vždy na začátku pětitýdenního turnusu sjedou buď po vlastní ose, nebo společným tranzitem a několika osobními vozy do výchozího bodu, odkud musejí absolvovat šestihodinovou cestu přes hory do vesnice. Materiál a veškerou výbavu dopraví na místo osli a dobrodruzi se ubytují ve stanech.

„V táboře si sami vyrábíme veškeré náčiní a střídáme se ve vaření. Kdo má zájem tak může vyrážet na výpravy do okolních hor, jeskyní či k vodopádům,“ doplňuje studentka.

Startovač už je na 79 %, děkujeme! Přichází cílová rovinka - pokud během 7 dnů nepřekonáme zbývajících 21 %, žádné prostředky z kampaně nezískáme. https://www.startovac.cz/projekty/auto-ac/starteri/ Pomozte, aby AC mohla pokračovat!

Zveřejnil(a) Albánská výzva - Albanian Challenge dne 4. říjen 2016

V organizačním týmu je spolu s Lorencovou také student Fakulty sociálních studií MU Jiří Němec a absolvent Právnické fakulty MU Vojtěch Kaska. „Nejvíce lidí s námi jezdí z Brna a z nich je přirozeně většina studentů. Z Masarykovy univerzity je pak každý druhý účastník,“ směje se Němec. Zakladatelem a vedoucím celého projektu je Jan Balák, absolvent VUT a Mendelu.

Dva letní turnusy naplněné prací a čilým ruchem už v oblasti zanechaly svou stopu. Podle studentů se místu vrací život, lidé mají důvod se tam vracet a starousedlíci už nad pracanty dokonce drží ochrannou ruku.

Většina účastníků Albánské výzvy stráví ve vesnici dva týdny a čím dál více převládají lidé, kteří si chtějí odpočinout od civilizace a užít si pobyt ve volné přírodě. Letos mají organizátoři v plánu udělat asi 110 km značených tras a na léto už otevřeli přihlášky. Pobytu na pomezí dobrovolnického kempu a prázdnin v horách se mohou zúčastnit všichni mladí lidé do třiceti let. Nabídku ale mají i pro běžné turisty.

Hlavní novinky