Přejít na hlavní obsah

Na stáži v New Yorku: Studentka sledovala jednání Rady bezpečnosti

Karolína Szamková strávila jarní semestr u Stále mise ČR při OSN. Jaké to bylo?

O obdobné stáže je potřeba žádat třeba i půl roku předem a dopředu si dohodnout podrobnosti včetně konkrétního zaměření a náplně práce, říká Karolína Szamková.

Odjet si uprostřed školního roku na tři a půl měsíce na stáž do New Yorku možná může znít pro některé studenty nereálně, ale není to nic neobvyklého – zvlášť když můžete za zahraniční stáž získat kredity a univerzita vám na ni přispěje stipendiem.

Karolína Szamková, která na Fakultě sociálních studií MU studuje mezinárodní vztahy na magisterském stupni, si takovou příležitost nenechala ujít a na jarní semestr si domluvila stáž u Stálé mise ČR při OSN.

„O obdobné stáže je potřeba žádat třeba i půl roku předem a dopředu si dohodnout podrobnosti včetně konkrétního zaměření a náplně práce. Taky to několik měsíců trvá, než dostanete potřebné dokumenty, ale to úsilí za to rozhodně stojí,“ podotýká studentka.

Tři a půl měsíce na Manhattanu
Stálá mise ČR při OSN v New Yorku spadá pod české ministerstvo zahraničních věcí a její delegáti, zastupující ČR v jednotlivých výborech Valného shromáždění a v Ekonomické a sociální radě OSN, mají na starosti pokrývání dané problematiky spadající pod jejich konkrétní agendu.

Karolína měla na české misi na starosti především zajišťování účasti na zasedáních Rady bezpečnosti OSN, díky čemuž měla možnost vidět zblízka důležitá jednání a vyslechnout si různé pohledy a názory na aktuální světové dění.

„Patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN zasedala v průměru tak třikrát až čtyřikrát týdně, někdy jednání trvala i celý den. Účastnila jsem se především zasedání týkajících se Blízkého východu – konkrétně vývoje politické, bezpečností a humanitární situace v Sýrii, Jemenu, Libyi či Libanonu, sledovala jsem ale také problematiku Izraele a Palestiny. Zpracované zprávy z jednání se pak většinou posílaly na ústředí do Prahy,“ upřesňuje studentka.

Stipendium i možnost ubytování
Podle Karolíny mnohé studenty od stáže v New Yorku odrazují především vysoké náklady. „Ceny nájmů jsou v New Yorku astronomické, ale málokdo třeba ví, že česká mise má k dispozici určitou kapacitu pro ubytovávání stážistů. To, že jsem mohla této skvělé možnosti využít, byl klíčový faktor, díky kterému jsem si mohla dovolit do New Yorku vycestovat. Také mi ale pomohlo stipendium od univerzity, které mi částečně pokrylo další náklady,“ vysvětluje studentka.

„Pokud si ale chcete New York užít, je samozřejmě potřeba mít něco našetřeno. Měla jsem obrovské štěstí, že jsme spolu s ostatními stážisty z celého světa vytvořili báječnou skupinu lidí, kteří spolu trávili téměř všechen volný čas. Navštěvovali jsme nejrůznější výstavy, divadla i muzea. Díky tomu jsem město poznala i z jiné stránky,“ líčí studentka.

Pro Karolínu byla stáž v New Yorku skvělá zkušenost. „Byla to pro mě životní křižovatka, na které jsem se rozhodovala, jestli bych takovou práci mohla a hlavně chtěla dělat. Otevřelo mi to oči a ukázalo mi to, že to, co studuju, má smysl. Byl to zlomový bod, kdy jsem si řekla, že si za tím prostě chci jít,“ hodnotí studentka nadšeně svou stáž.

Hlavní novinky