Přejít na hlavní obsah

Student fakulty informatiky vytváří v Googlu neuronovou síť

Na letní stáž do londýnské pobočky internetového giganta vyrazil Tomáš Effenberger z Masarykovy univerzity.

Tomáš Effenberger na stáži v londýnské pobočce společnosti Google.

Štěstí přeje odvážným. Student magisterského oboru Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka Tomáš Effenberger se toho nebál a přes léto je stáži u firmy Google v Londýně.

Informatik z Masarykovy univerzity pracuje na projektu neuronové sítě pro detekci podvodů v reklamách. Po návratu se chystá pokračovat ve výzkumu ve fakultní Laboratoři adaptabilního učení. Povede taky cvičení v několika kurzech.

Na stáž u jednoho z internetových gigantů se Tomáš musel probojovat koloběhem pohovorů. „Na podzim jsem poslal přihlášku zhruba do deseti zahraničních firem. Většina z nich neodpověděla vůbec, některé mě odmítly rovnou. Google mě ale pozval na online pohovor, po jehož zvládnutí následovalo několik dalších,“ vzpomíná student.

Při pohovorech musel hlavně navrhovat algoritmy a implementovat je v některém programovacím jazyku. To zvládl hlavně díky předmětům jako Algoritmy a datové struktury nebo Seminář řešení programátorských úloh, které na fakultě absolvoval. Nejvíce mu prý pomohla zkušenost z vymýšlení algoritmických úloh pro Korespondenční seminář z informatiky, který spoluorganizuje pro středoškoláky.

Do jedné z londýnských kanceláří Googlu nastoupil Tomáš v půlce června a v týmu, který si ho na základě jeho dovedností vybral, bude pracovat až do půlky září. „Věnuju se vývoji neuronové sítě pro detekci podvodů v reklamách. Takové podvodné chování je třeba vytvoření programu, který simuluje návštěvníky webu klikající na reklamy, protože za každý klik má majitel webu peníze,“ popisuje student s tím, že o dalších podrobnostech své práce nesmí mluvit.

Do jedenáctipatrového firemního kolosu dojíždí informatik každý den na kole a vrací se domů až večer a to i přesto, že nemá pevnou pracovní dobu a může být v práci kdykoliv chce. Práce ho baví, během dne navíc může využívat nepřeberného množství oddychových aktivit, které sídlo Googlu nabízí.

„Často práci prokládám procházkami, posilovnou, meditacemi nebo lekcemi vaření. Máme tady ale také třeba hudební místnost nebo místnost pro hraní stolního tenisu. Je tady také neomezený přísun jídla a pití po celý den,“ vyjmenovává Tomáš.

Za sebou už má letní stáž v Oxfordu či Erasmus v Dánsku, nezahálí ale ani doma. Už od druhého ročníku vede cvičení v několika kurzech a je členem Laboratoře adaptabilního učení, kde pracuje na projektu Robomise. Ten se zabývá využitím strojového učení pro efektivní výuku programování.

Ve volných chvílích připravuje akce v informatickém Spolku přátel severské zvěře a rád by po dokončení studia pokračoval ve výzkumu v rámci doktorátu.

Hlavní novinky