Přejít na hlavní obsah

Doktorandka Muni řídí Evropskou unii neslyšících

Jana Havlová je od narození neslyšící. Právům osob se zdravotním postižením se věnuje i odborně.

Kromě dobrovolnické práce pro komunitu neslyšících je Jana Havlová také předsedkyní české federace florbalu neslyšících a pracuje jako právnička v Organizaci pro pomoc uprchlíkům.

Prezidentkou Evropské unie neslyšící mládeže byla na sklonku léta zvolena Jana Havlová, doktorandka na právnické fakultě. Stojí tak nyní v čele organizace, která sdružuje všechny národní spolky v členských státech Rady Evropy a koordinuje spolupráci mezi nimi.

Magisterské studium práva ukončila loni Jana Havlová diplomovou prací na téma diskriminace sluchově postižených při přijímání do zaměstnání.

Téma to přitom nebylo ani zdaleka náhodné – sama je od narození neslyšící. V komunikaci jí pomáhají především kochleární implantát a také odezírání ze rtů, navíc se rozhodla právě na ochranu a dodržování lidských práv specializovat. Bude se mu věnovat i ve své nové pozici prezidentky.

„Mezi mé úkoly teď patří hlavně reprezentace organizace navenek, vedení několika zaměstnanců, které máme v bruselské centrále, koordinace mezinárodní činnosti nebo upozorňování na porušování práv neslyšících,“ vyjmenovává pětadvacetiletá studentka.

Zasedání čtyřikrát ročně

Jana teď úzce spolupracuje s dalšími čtyřmi členy výkonného výboru. Schází se jednou za čtvrt roku. „Vždycky uděláme zasedání v oblasti, kde se aktuálně řeší nějaký problém, třeba nedostatek členů. Snažíme se místním neslyšícím nějak pomoct. Připravíme třeba vzdělávací aktivity. Naposledy jsme zasedali ve Španělsku,“ přibližuje studentka.

Na zasedáních s kolegy komunikuje pomocí mezinárodního znakového systému, který je, jak sama popisuje, jakýsi mišmaš jednotlivých národních znakových jazyků, ale všichni se v něm vzájemně domluví. Pro psanou komunikaci, která je klíčová pro řízení organizace mimo schůze, používají neslyšící angličtinu.

Jana byla nejprve aktivní v české organizaci pro neslyšící mládež, kde zastávala roli místopředsedkyně. V evropské mládežnické organizaci se angažuje teprve relativně krátkou dobu, přesto ostatní ocenili její aktivitu a zvolili ji do svého čela.

Kromě dobrovolnické práce pro komunitu neslyšících je Jana také předsedkyní české federace florbalu neslyšících a pracuje jako právnička v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. „Mám na starosti zpracování žádostí o mezinárodní ochranu,“ vysvětluje studentka.

Práce pro ombudsmanku

Zároveň se připravuje na novou pozici, v lednu totiž nastoupí do Kanceláře veřejné ochránkyně práv, kde bude pracovat jako právnička se zaměřením na monitoring úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Zúročí tak všechny zkušenosti získané z dosavadní dobrovolnické práce a bude se dál pohybovat v komunitě, která ji zajímá.

Pro nedostatek času doktorát studuje dálkově, takže samotná výuka ve škole jí zabere většinou jen několik hodin měsíčně. Odborná práce ji ale zaměstnává hodně. Zaměřuje se na pracovní právo a rozvíjí tak dál svoji specializaci.

Aktuálně tráví nejvíce času organizací velké mezinárodní oslavy. Zanedlouho totiž Evropská unie neslyšící mládeže oslaví třicet let své existence a do Švédska se tak sjedou její členové z celé Evropy. S kolegy z výboru je tak v kontaktu prakticky nepřetržitě a online s nimi řeší problémy, které se zrovna objeví.

Na otázku, čemu se bude věnovat, až po roce prezidentování skončí ve funkci, odpovídá Jana jednoznačně. „Dám si trochu pauzu od všech dobrovolných aktivit a budu se pro změnu věnovat jen práci a škole. A třeba taky budu mít více času na badminton, který hraju závodně za Kometu Brno.“

Hlavní novinky