Přejít na hlavní obsah

Festival Mezipatra otevře tematiku formování identity

Od 10. do 15. listopadu můžete v Brně navštívit filmovou přehlídku tradičního queer festivalu.

Osmnáctý ročník queer festivalu Mezipatra míří z Prahy do Univerzitního kina Scala. Od 10. do 15. listopadu se diváci mohou těšit na LGBT tematiku na filmovém plátně, a to z různých koutů světa. Návštěvníci tak mají šanci zhlédnout filmy, k nimž se nelze tak dobře dostat. Bohatý doprovodný program bude probíhat až do 17. listopadu. Vstupné na jednotlivé projekce je 110 korun, permanentka na pět libovolných projekcí vyjde na 540 korun.

Organizátoři pro letošní ročník zvolili téma: Sami za sebe. „Být svůj a mluvit sám za sebe nebylo a není pro každého samozřejmostí. Jak nám minulé režimy, zestárlé ideologie, ale i mnohé kultury a společnosti ukazují, ne vždy může člověk svobodně projevovat svou individualitu a plně se rozvíjet,“ sděluje o letošním tématu Mezipater programová ředitelka Sandra Hezinová.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční 10. listopadu od 19:00 v Univerzitním kině Scala. Součástí bude projekce Tom of Finland, jež se dějově obrací do konzervativního období po druhé světové válce. Vyznamenaný důstojník Touko nachází útočiště v umělecké tvorbě a maluje eroticky laděné obrazy mužů. Jak se s tím vypořádá tehdejší homofobní finská společnost?

Na programu bude také norský mystický thriller Thelma, v němž hlavní hrdinka pocházející ze silně náboženské rodiny změní prostředí a nastoupí na vysokou školu. Co se stane, když na univerzitní půdě potká krásnou a vřelou Anju? Snímek bude letos reprezentovat Norsko na letošních Oskarech. Na projekci si vyhraďte volno v pondělí 13. listopadu.

Těšit se můžete na provokativní coming-of-age film Plážoví flákači, jihoafrický snímek o hledání identity Rána nebo asijské drama Propletení. Pro diváky jsou připraveny i starší kultovní filmy Moje léto lásky nebo Vše o mé matce.

V rámci doprovodného programu si nenechte ujít čtení queer poezie, které se odehraje 13. listopadu v ArtBaru. Festival dále nabídne diskuze na široké množství témat, například o otázce vztahu médií a queer komunity nebo o tabuizovaném tématu romské LGBT komunity.

Video: Hlavní soutěž krátkých filmů

Hlavní novinky