Přejít na hlavní obsah

Díky Masarykově univerzitě prožila studentka rok v Austrálii

Vyjet na rok k protinožcům není vůbec nereálné. Jak ho prožila studentka Právnické fakulty MU?

Zuzana Notovná procestovala kus Austrálie a s úsměvem říká, že toho viděla mnohdy víc než místní.

Začátek nového školního roku může vypadat různě: Někteří studenti rovnou míří na první přednášky, jiní se učí surfovat.

Třídenní výlet na pobřeží s dalšími sto padesáti vysokoškoláky, procházky džunglí, odpočinek na písečné pláži a výuka surfování. Právě takovým způsobem vítá nové zahraniční studenty Deakin University, která sídlí v druhém největším australském městě Melbourne.

Na australské univerzitě, kde studuje přes 55 tisíc studentů a která podle žebříčku Times Higher Education (THE) patří mezi nejlepších 350 univerzit světa, může každý rok díky partnerské smlouvě studovat také několik vysokoškoláků z Masarykovy univerzity. Loni tuto možnost dostala i studentka Právnické fakulty MU Zuzana Novotná, která na místě strávila tři trimestry, tedy celý akademický rok.

„Už od malička jsem si chtěla zkusit chvilku žít a pracovat v Austrálii, ale pro Čechy není jednoduché se tam dostat. Aby mohli v Austrálii pracovat, musí mít studentská víza a studovat třeba na jazykovce nebo na místní univerzitě. Obojí stojí nemalé peníze. Když jsem v Austrálii říkala, že za roční studium na vysoké škole neplatím žádné školné a ještě dostávám od Masarykovy univerzity stipendium, všichni mi tiše záviděli,“ popisuje Zuzana.

Bez práce se dá jen těžko přežít, ale není problém si ji najít. Po večerech jsem pracovala v restauraci a zbyly mi peníze i na cestování, vzpomíná Zuzana.

Masarykova univerzita jí na studijní pobyt přispěla stipendiem ve výši deset tisíc korun měsíčně, tedy sto tisíci za celý rok. „Austrálie je jednou z nejdražších zemí světa, takže stipendium mi nepokrylo všechny náklady – a ani by nemělo. Měsíčně jsem utratila za nájem, jídlo, dopravu a volnočasové aktivity tak 35 tisíc korun. Bez práce se tam dá jen těžko přežít, ale není problém si ji najít. V Austrálii je nejvyšší minimální mzda na světě, takže i když jsem jenom po večerech pracovala v restauraci, zbyly mi peníze na cestování,“ vysvětluje studentka.

Nejet by byla chyba

Práce po večerech ji ale nijak neomezovala ve studiu – všechny přednášky totiž byly online, takže přehrávat si je mohla i doma. Studentka měla každý trimestr tři předměty, každý z nich měl výuku dvakrát týdně a na semináře se musela pravidelně připravovat.

Zkoušky byly prakticky zaměřené, na každé museli vyřešit nějaký případ. „Učitelé nám se vším pomohli, jejich přístup byl vynikající, což je možná dané i vysokým školným – na kvalitu výuky v Austrálii nehledí jenom učitelé, ale i studenti,“ popisuje Zuzana.

Možnost odjet do zahraničí, neplatit školné a dostat stipendium už nikdy mít nebudu, říká budoucí právnička.

Budoucí právnička procestovala kus Austrálie a s úsměvem říká, že toho viděla mnohdy víc než místní. „Taky jsem získala kamarády na celý život, zlepšila jsem si jazyk a získala nadhled nad tím, co studuju. Svým spolužákům z Muni vždycky říkám, ať se neohlíží na to, že musí dodělat školu, a ať jedou studovat do zahraničí aspoň na semestr,“ říká.

Je podle ní velká škoda nejet. „Možnost odjet do zahraničí, neplatit školné a dostat stipendium už nikdy mít nebudu. Nic člověku nedá víc než studium v zahraničí,“ říká studentka a dodává, že podat si přihlášku není nic složitého: Jí stačilo poslat životopis, motivační a doporučující dopis a projít pohovorem v angličtině.

Hlavní novinky