Přejít na hlavní obsah

Spolupráce institucí upevňuje pozici Brna jako českého centra kyberbezpečnosti

Odborníci z brněnských univerzit a regionální hospodářská komora budou nově spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost.

Masarykova univerzita má speciální tým expertů na kyberbezpečnost a špičkově vybavený Kybernetický polygon, který slouží jako mezinárodní virtuální cvičiště na obranu před útoky.

Odborníci z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a subjekty Regionální hospodářské komory Brno budou nově spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podepsali o tom ve čtvrtek memorandum, které pomůže k posílení pozice Brna jako českého centra kyberbezpečnosti, ulehčí spolupráci s komerčními firmami a pomůže školám být ještě úspěšnější v získávání financí z národních a mezinárodních projektů.

K nutnosti vzájemné spolupráce vedl hlavně nárůst důležitosti tématu a potřeba chránit počítačové sítě ještě precizněji. Počet útoků na ně totiž neustále roste. Česká policie se loni zabývala 6424 případy kybernetické kriminality, což je o 1 080 případů více než v roce 2016. Například podle nedávno zveřejněných výsledků výzkumu společnosti PwC byla v posledních dvou letech terčem počítačové kriminality každá čtvrtá česká firma.

„Podpisem memoranda startujeme v oblasti kybernetické bezpečnosti další, ještě užší spolupráci s akademickou i komerční sférou. Takové propojení považuji za velice žádoucí, protože zajištění kyberbezpečnosti je podmínkou správného fungování mnoha lidských činností,“ uvedl Dušan Navrátil, ředitel NÚKIB.

S jeho úřadem už Masarykova univerzita prostřednictvím různých odborníků a pracovišť dlouhodobě spolupracuje, a pomáhá tak zajistit bezpečnost systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Dnes podepsané memorandum znamená pro univerzitu možnost ještě víc se angažovat také v zabezpečení systémů soukromých firem.

„Masarykova univerzita se díky speciálnímu týmu expertů na kyberbezpečnost a špičkovému vybavení Kybernetického polygonu, který slouží jako cvičiště, stala místem, kde se tato problematika intenzivně zkoumá, a navíc také školí na mezinárodní úrovni. Proto je naše zapojení do této spolupráce v gesci Regionální hospodářské komory Brno zcela logické,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Spojení odborníků z Muni a VUT umožní využít ve prospěch vylepšování kyberbezpečnosti to nejlepší, co obě školy nabízí. Propojí se tak technická řešení VUT s jedinečnou infrastrukturou Kybernetického polygonu a odborníky na příbuzné obory, kterými v Brně disponuje právě jen Masarykova univerzita.

Dalším krokem po podpisu memoranda je plánované ustavení centra kompetence v Brně, které se bude kyberbezpečností zabývat. Centrum bude jediné svého druhu v Česku a bude sdružovat instituce a oborově příslušné firmy za účelem práce na společných projektech a na jejich aplikaci v praxi. Fungovat má od příštího roku.

Hlavní novinky