Přejít na hlavní obsah

Kybertým Muni dostal cenu ministra vnitra. Hledá teď nové kolegy

Experti byli oceněni za projekt Kybernetického polygonu, který umožňuje nacvičovat obranu kritické informační infrastruktury před hackery.

Náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková a tým kolem Kypo.

Cenu ministra vnitra za výzkum v oblasti kybernetické bezpečnosti získal začátkem listopadu bezpečnostní tým Ústavu výpočetní techniky (ÚVT) Masarykovy univerzity. Dostal ji za projekt Kybernetický polygon (Kypo), ocenění je ale zároveň odměnou za celý výzkum, na kterém tým pracuje už deset let. A protože chystá nové projekty, hledá teď mezi studenty posily.

Chybí pár měsíců a bylo by to kulaté výročí. První projekt zaměřený na bezpečnost počítačových sítí a její vylepšování začali řešit experti z ÚVT v roce 2007. „Od té doby jsme se ohromně posunuli. Vznikl právě polygon a všechno vyvrcholilo největším českým cvičením Cyber Czech, které jsme pořádali loni,“ vzpomíná Pavel Čeleda, vedoucí Bezpečnostního oddělení ÚVT MU.

Cvičení, které zmiňuje, bylo prvním, které se konalo v prostorách Kybernetického polygonu, jenž zahrnuje fyzicky existující halu v budově fakulty informatiky a hlavně virtuální prostor kopírující realitu. Díky němu můžou informatici bez rizika zkoušet počítačové útoky hackerů v rozsahu, jaký je jenom napadne.

Pro každodenní práci týmu a jeho výzkum neznamenal vznik polygonu zlom, který by všechno měnil. Měl však jeden veledůležitý efekt. „Vytvořilo se tak místo, kde se mohou potkávat lidé, kteří se tématem zabývají, a naši partneři. Fakt, že si nás i kolegové začali spojovat s nějakým fyzickým prostorem a mohli jsme tady také začít dělat školení, nám hodně pomohl,“ dokumentuje oprávněnost udělení ceny ministra vnitra Jan Vykopal, který je zodpovědný za kybercvičení a výuku v polygonu.

Čeleda i Vykopal patří do asi 50členného týmu, který se věnuje praktickým problémům v oblasti kyberbezpečnosti. Spolupracují s Národním bezpečnostním úřadem a skrze něj třeba i s NATO. Cvičení Cyber Czech dělají pro organizace, jako jsou banky, mobilní operátoři nebo energetické firmy, jež každodenně využívají sítě spadající to takzvané kritické informační infrastruktury.

„Z mého pohledu se tady pracuje na tom vůbec nejzajímavějším informatickém výzkumu současnosti a navíc s nejlepšími technologiemi,“ říká Čeleda.

Prakticky to znamená třeba to, že se lidem z ÚVT ozve například jedno z ministerstev s tím, že řeší nějaký konkrétní počítačový problém. Bezpečnostní experti ho pak zanalyzují, nabídnou řešení nebo výhled, na co je potřeba se do budoucna zaměřit. Můžou také ministerské IT specialisty pozvat přímo do Brna, aby si konkrétní věci otestovali na vyhrazené chráněné síti.

Nabídka práce i pro studenty
Koho by jejich práce zaujala, má právě teď možnost se k bezpečnostnímu týmu přidat. Kolem polygonu se zrovna teď chystají nové projekty, jeden z nich dokonce ve spolupráci s americkou armádou a vůbec těmi největšími odborníky, které lze po světě v oboru najít.

„Hledáme už i mezi studenty bakalářského studia. Že nemají zkušenosti, nám nevadí, čekáme hlavně zájem o obor a ochotu dát všechnu energii do toho, aby se člověk co nejvíc naučil,“ uklidňuje Vykopal případné obavy dopředu, kterému je možné se v případě zájmu ozvat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Benefitem pro uchazeče bude kromě naplňující práce na reálných projektech také blízkost ke škole nebo finanční ohodnocení srovnatelné s komerčními firmami.

Hlavní novinky