Přejít na hlavní obsah

Španělštinu jsem objevila teprve před čtyřmi lety

AnotacePichova
Studentka angličtiny a španělštiny Milada Píchová se s druhým cizím jazykem rozhodla zkusit štěstí. Přihlásila se do soutěže o Iberoamerickou cenu, napsala práci a do poslední chvíle čekala, jak dopadne. Vyhrála. Třináctá Iberoamerická cena, která vznikla z iniciativy velvyslanců Argentiny, Brazílie, Chile, Kostariky, Kuby, Španělska, Mexika, Peru, Portugalska, Uruguaye a Venezuely, tak putuje zástupkyni Filozofické fakulty MU. Začátkem letošního roku Píchová vyhrála navíc i literární soutěž pořádanou ministerstvem školství v Madridu. „Takže vstup do nového roku byl pro mě samá radost,“ pochvaluje si studentka.

Proč jste se do soutěže přihlásila?

Především proto, že mě bavilo psát práci na téma, ke kterému mám osobní vztah, a věřila jsem, že osloví porotu i jiné čtenáře. Samozřejmě jsem také chtěla zkusit štěstí.

Pichova
O čem konkrétně byla vaše práce?
Psala jsem o svatojakubské cestě do španělského poutního města Santiago de Compostela.

Proč jste vybrala právě toto téma?
S výběrem tématu jsem si hlavu nelámala, protože onu poutní cestu jsem sama absolvovala, takže psát o ní byla spíš radost. Pokusila jsem se o srovnání historického „camina“ a jeho významu v dnešní době, které jsem pak doplnila o portrét tradičního a moderního poutníka.

Čím jste porotu zaujala?
Myslím, že hlavním přínosem mé práce bylo, že jsem kromě pátrání v dostupných historických pramenech vycházela také z vlastní poutnické zkušenosti a že tím má práce získala osobnější charakter.

Jak jste se dozvěděla o výhře?
Předání cen proběhlo večer před mými státnicemi. Pamatuji si, že jsem sotva stíhala tam dorazit. O to větší pak bylo moje překvapení z první ceny, protože vítěze se podařilo utajit až do poslední chvíle, netušila jsem vůbec nic.

Co vás na studiu cizích jazyků baví?
Nejvíc mě baví ten zlom, kdy už člověk ovládá určitý jazyk natolik, že se začne v cizím prostředí cítit jako ryba ve vodě. Musím ale přiznat, že španělštinu jsem objevila teprve před čtyřmi lety. Zato už se jí ale nepustím. Mám ráda její melodičnost i dynamiku. Pro Španělsko mám celkově slabost.

Hlavní novinky