Přejít na hlavní obsah
Pohled na základnu J. G. Mendela vybudovanou Masarykovou univerzitou na ostrově Jamese Rosse.

Masarykova univerzita letos vypraví do Antarktidy dvě expedice

Druhá výprava vyrazí na průzkum lokality na Nelsonově ostrově, kde by mohla být v budoucnu rekonstruována starší polární stanice Eco Nelson.

Zda bude možné rozšířit český výzkum v Antarktidě, prověří letos odborníci z Masarykovy univerzity. Již více než deset let pořádá univerzita každou zimu vědeckou expedici na svou základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova, letos se však na nejjižnější kontinent vydají skupiny dvě. Druhá výprava vyrazí koncem ledna na Nelsonův ostrov, který je součástí Jižních Shetland. Bude tam zjišťovat možnosti rekonstrukce bývalé základny Eco Nelson (nově Czeco Nelson), kterou na ostrově před 31 lety zřídil cestovatel Jaroslav Pavlíček.

Vědecká expedice na základnu Masarykovy univerzity bude mít letos 13 členů, z toho tři ženy. Kromě pokračujícího monitorování klimatických jevů, ledovců či výzkumu nižších rostlin a mikroorganismů bude po několika letech ve výpravě také paleontolog.

„Zaměříme se také na rozsáhlé svahové deformace související s odledněním ostrova, stejně tak jako na odběr vzorků pro datování postupů a ústupů místních ledovců v nedávné geologické minulosti a na rekonstrukci společenstev křídové fauny mělkých okrajových moří Antarktidy bohatých na život,“ uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt.

Letošní odjezd provázely komplikace. Expedicí využívaný ledoborec chilského námořnictva Almirante Viel totiž po mnoha letech dosloužil, a vědci tak museli hledat nové možnosti dopravy na ostrov Jamese Rosse, který se nachází za těžko přístupným průlivem u Antarktického poloostrova. Výzkumníci z České republiky, Slovenska a Velké Británie se tak vydají na cestu až 4. ledna.

Nejdříve se letecky přesunou do chilského Punta Arenas a odtud opět letecky na ostrov krále Jiřího, kde přesednou na vojenskou loď Aquiles. Ta se pokusí co nejvíce přiblížit k ostrovu Jamese Rosse tak, aby na něj výprava mohla přeletět vrtulníkem. Expedice by se měla do Česka vrátit v první polovině března.

Letošní vědeckou expedici pak doplní šestičlenná výprava na Nelsonův ostrov. Ta vyrazí z Brna 28. ledna a během jednoho měsíce prozkoumá stav lokality, uklidí ji a připraví obytné budovy na případnou pozdější rekonstrukci. „Stanici vlastní Český antarktický nadační fond a Masarykova univerzita si ji pronajala na 99 let. Bude garantem vědeckého programu a provozu. V budoucnu by měla stanice Czeco Nelson sloužit pro výzkum přímořské části Antarktidy a také jako technicko-logistické zázemí pro stanici J. G. Mendela,“ uvedl Pavel Kapler, který výpravu povede.

Doplnil, že Nelsonův ostrov je vhodný pro biologický výzkum, protože na něm a na okolních ostrovech žije mnoho druhů mořských ptáků i tučňáků a nachází se tam rozsáhlé porosty mechů a lišejníků. „Zdejší základna nám tak umožní rozšířit výzkumné možnosti i pro další obory a vědce, a to nejen z České republiky, ale i z dalších zemí,“ dodal Kapler.

Do Antarktidy letos vyrazí ještě další dva vědci z Masarykovy univerzity, kteří se zúčastní expedic Chilského a Tureckého národního antarktického programu na ostrov krále Jiřího a ostrov Horseshoe.

Hlavní novinky