Otisk Masarykovy univerzity ve filmovém světě bude celý víkend od 17. do 19. května přibližovat festival MUNIFESTO, který se koná v Univerzitním kině Scala. Program je postavený pro různé typy diváků, takže si v něm to své najde každý. Přehlídka nabídne filmy o osobnostech školy, pozoruhodnou práci jejích absolventů, o nichž se často moc neví, že mají s univerzitou něco společného, i první kinematografické pokusy zdejších studentů.
Festival je součástí programu oslav 100. výročí univerzity, takže jde také do historie a vrací se k samotným počátkům filmu. Proto je například sobotní večer 18. května obsazen dvěma němými snímky z let 1919 a 1924 s názvem Byl první máj a Bílý ráj.
„Víme, že zaujmout v roce 2019 němým filmem není úplně samozřejmé, a proto oba doprovodí živá hudba, kterou složil progresivní skladatel Tomáš Vtípil a na místě ji zahraje šestice muzikantů,“ uvedl Petr Dimitrov, hlavní organizátor a tvůrce velké části programu, podle jehož slov byl nejstarší snímek speciálně zdigitalizován právě pro MUNIFESTO.
Sobotnímu programu bude 17. května předcházet páteční slavnostní zahájení, které se bude věnovat tak trochu zapomenuté, ale o to výraznější osobnosti přírodovědce Vladimíra Úlehly. Muž, který se na univerzitě etabloval jako zakladatel jednoho z ústavů a průkopník vědeckého filmu, byl zároveň etnomuzikologem a organizátorem veřejného dění - vytvořil výraznou část brněnské Výstavy soudobé kultury v roce 1928 a zakládal folklorní festival ve Strážnici.
V Brně ho připomene jeho pravnučka, Američanka Julia Ulehla, která po světě vystupuje v hudebním uskupení Dálava se zmodernizovanými moravskými folklorními písněmi, které její pradědeček kdysi sesbíral. Svou hudbou doprovodí Úlehlovy filmy s rostlinnými a folklórními motivy.
„Všechno, co diváci v programu najdou, má nějakou spojitost s univerzitou. Proto budeme promítat i Baladu pro banditu, pro kterou skládal hudbu pedagog filozofické fakulty Miloš Štědroň a texty dodal absolvent fakulty Milan Uhde. K vidění bude také slavná Cesta do pravěku, která má nyní nově díky digitalizaci stejné barvy jako v roce, kdy vznikla. Na podobu filmu měl výrazný vliv paleontolog Josef Augusta, který byl vědeckým poradcem tvůrců,“ vypíchl Dimitrov.
Studenti se uchází o ceny a sošku Filmobola
V průběhu tří promítacích dní a večerů se budou střídat krátkometrážní snímky, dokumenty i hrané filmy a také studentské snímky. V rámci MUNIFESTO se totiž letos koná také tradiční Filmový festival Fakulty informatiky MU, kam se letos přihlásilo rekordních padesát převážně studentských projektů. Dramaturgové přehlídky teď vybírají ty nejlepší z nich, které dostanou příležitost ucházet se o přízeň diváků a celkové vítězství v ročníku. Vítězné snímky budou odměněni cenami a také soškou Filmobola.
Silná je na celém festivalu dokumentární sekce. Část z nich se bude díky partnerství s Českou televizí promítat ve speciální části programu v kavárně kina Scala a část bude k vidění na velkém plátně. I tady platí, že nabídka je různorodá – diváci uvidí snímek o popularizátorovi astronomie Jiřím Grygarovi, dokument Stadion, který ukazuje, jak brněnští fotbaloví fanoušci vzkřísili stadion za Lužánkami, nebo projekt Voxpot, jež mají na svědomí absolventi fakulty sociálních studií. S kamerou se vydávají do rizikových oblastí světa, aby odsud přiváželi očitá svědectví.
Protože je MUNIFESTO součástí oslav univerzity, vstupné se platí jen na některé snímky, a pokud ano, pak spíš symbolické než komerční. Organizátoři tak chtějí zajistit přístup na filmy co největšímu množství lidí.