Přejít na hlavní obsah
Velvyslanec King na Fakultě sociálních studií MU:

Americký velvyslanec: Spojuje nás víra ve svobodu

Americký velvyslanec v České republice Stephen B. King debatoval se studenty a setkal se s vedením Masarykovy univerzity.

Na besedě na Fakultě sociálních studií MU mluvil King na začátku prosince hlavně o vzájemných vztazích USA a Česka, o spolupráci v rámci Severoatlantické aliance a svobodě, kterou považuje za klíčovou hodnotu, sdílenou oběma zeměmi. Nejprve shrnul historii vzájemných přátelských vztahů, sahajících do období před vznikem Československa, na kterém s budoucím prezidentem T. G. Masarykem spolupracoval americký prezident Woodrow Wilson. Prozradil také, že Masarykova univerzita je jeho oblíbenou českou školou.

I přes dobré vztahy obou zemí připustil, že existují témata, kde je prostor ke zlepšení. „V ekonomice, v diplomacii nebo v obraně ty rezervy existují. My bychom třeba rádi viděli, kdyby se evropské státy více přibližovaly slibovaným dvěma procentům HDP investovaným do obrany,“ podotkl King s odkazem na závazky vyplývající z členství v NATO.

Právě činnosti této mezinárodní organizace se pak věnoval v další části svého projevu. Ocenil českou spoluúčast na zahraničních misích, která je podle něj příkladná. „Navzájem si kryjeme záda. Vladimir Putin nikdy nezaútočí na žádný stát NATO, protože ví, že by byl poražen,“ myslí si velvyslanec.

Podle něj funguje spolupráce v rámci NATO výborně a nevidí proto ani důvody ke vzniku armády Evropské unie, jejíž založení se už dlouho diskutuje. Působení v zahraničních misích podle něj odpovídá víře ve svobodu a demokracii. „Milujeme svobodu a jsme připraveni pomoct každému na světě, kdo si svobodu zaslouží a touží po ní. Když v misích nebudeme bojovat my, tak kdo?“ odpověděl King na otázku odůvodněnosti zahraničních intervencí, která se shodně vynořuje jak v Česku, tak v USA.

I když velvyslanec bez obalu zkritizoval režim Vladimira Putina, který chce podle něj destabilizovat režimy svých sousedů, upozornil zároveň na to, že i v Rusku nebo v Číně je nemalé množství lidí, kteří touží po svobodě a bezpečnosti a jejich uvažování je postaveno na stejných hodnotách, jako to západní. S těmito lidmi je podle něj potřeba spolupracovat a pomáhat jim.

V souvislosti s dezinformačními kampaněmi apeloval King na studenty, aby byli inteligentními konzumenty informací a vyzdvihl Česko jakožto lídra na poli kyberbezpečnosti. Právě toto prvenství je podle něj jedním z důvodů, proč je pro Spojené státy důležité udržovat s Českem partnerství.

„Máte také úžasnou geopolitickou pozici, jste střechou kontinentu. Historicky jste navíc prokázali, že jste odolní a jste připraveni bojovat, když je to potřeba,“ doplnil King. Univerzity podle velvyslance hrají v otázce demokratického směřování země zásadní roli. Podporují podle něj svobodu a občanskou společnost, a navíc jsou místem, kde dnes vyrůstá budoucí elita národa.

Rektor Martin Bareš přijal velvyslance Stephena B. Kinga.

Kinga přijal i rektor Bareš

Americký velvyslanec nebyl na půdě Masarykovy univerzity poprvé. Loni v březnu navštívil MUNI jako první českou univerzitu po svém jmenování. Letos se velvyslanec setkal i s vedením univerzity, v úterý 3. prosince ho na rektorátu přijal rektor Martin Bareš a prorektor pro internacionalizaci Břetislav Dančák, aby diskutovali o možné spolupráci, mezi jinými tématy i o výměně akademiků a studentů mezi Masarykovou univerzitou a americkými vysokými školami.

Velvyslanec Stephen B. King se zapisuje do pamětní knihy Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky