Přejít na hlavní obsah

Schapiro: Význam Česka stále roste

Velvyslanec USA debatoval se studenty právnické fakulty o česko-amerických vztazích.

O vztazích mezi Českou republikou a Spojenými státy přednášel minulý týden na Právnické fakultě MU americký velvyslanec Andrew Schapiro. Ambasador s českými kořeny pak se studenty debatoval o migrační krizi, terorismu, amerických prezidentských volbách nebo o ruské anexi Krymu.

„Budu mluvit anglicky, protože nemluvím česky moc dobře, so promiňte,“ uvítal posluchače překvapivě srozumitelnou češtinou a plynule přešel do angličtiny. „Cítím silné spojení s touto zemí, moje matka se narodila v Praze v rodině, která v roce 1939 utekla do Ameriky. Sdílíme také silné historické pouto, datující se k založení Československa. Prezident Masaryk a Wilson sdíleli stejné demokratické ideály,“ prohlásil Schapiro.

Vztah Čechů k Američanům podle něj od 90. let minulého století vyzrál. „Po převratu jsme viděli neskutečnou náklonnost a lásku k západu, obrovské nadšení. Tento nyní už zralý a solidní vztah pokračuje, Čechy považujeme za naše spojence v mnoha ohledech,“ doplnil velvyslanec.

Velvyslanec vyzdvihl, že se v poslední době zdvojnásobil i obchod mezi Českem a USA. „Spojené státy jsou v současnosti největším neevropským exportním trhem pro české zboží, loňský nárůst byl 15procentní, což je vyšší než nárůst exportu do Německa nebo Číny,“ řekl Schapiro. USA je podle něj také největším neevropským investorem v tuzemsku. „Všude, kam se v Brně podíváte, vidíte hi-tech americké společnosti, jako IBM nebo Microsoft. Je to skvělá lokalita.“

Schapiro také vyzdvihl význam Česka v mezinárodní politice. „Role a zodpovědnost vaší země je stále větší a větší. Měli byste se proto na individuální úrovni a i na úrovni státu víc angažovat. Žijete v době, kdy už můžete mluvit pravdu, klást otázky a kritizovat,“ kladl přítomným na srdce.

Podotkl, že se ani v České republice nesmí zapomínat na Ukrajinu. „Mezinárodní právo říká, že jedna země nemůže jen tak anektovat kousek jiné země, nemůže ji destabilizovat. Pokud chceme mít bezpečnou a prosperující Evropu, musí být bezpečné země sousedící s Ruskem, musí mít právo dělat vlastní rozhodnutí. Musíme proto zůstat silní a sjednocení. Jsem si jistý, že Putin před rokem a půl neočekával, že lidé na západě Ukrajiny se budou soustředit na připojení k západní Evropě více než kdy dříve a že tu stále budeme mít sankce a budeme se soustředit na energetickou nezávislost,“ vyzdvihl Schapiro.

Tématem dne však ambasador nazval migrační krizi. „Doufáme, že Evropa najde řešení, jak se se znepokojeními ohledně neudržitelného počtu imigrantů a s jejich identitou vyrovnat. Je potřeba trochu snížit napětí,“ vyzval Schapiro. „Přilévání oleje do ohně ničemu nepomáhá. Úroveň strachu z migrace je nejvyšší v zemích, do kterých přichází nejméně uprchlíků. Je potřeba osvěta. Neznámé věci nahánějí největší strach.“

Dodal, že dobře zvládnutá imigrace může přinést řadu pozitivního. „Spojené státy nejsou založené na jednom etniku a kultuře a naše země z toho těží. Například otec slavného vizionáře Steva Jobse byl uprchlík ze Sýrie,“ poznamenal.

Poté divákům ukázal vízum jeho matky z roku 1939, které jí, coby pětileté židovské holčičce, prý zachránilo život. „Všichni máme možnost věci měnit. V případě mé matky to byl ten, kdo vydal tohle vízum. Jindy to byli velikáni jako Nicolas Winton. Ale můžeme to být kdokoliv z nás,“ vyzval Schapiro.

Hlavní novinky