Přejít na hlavní obsah

MUNI nakoupila zelenou elektřinu. Na dodávkách energií navíc ušetří

Univerzita tak udělala další krok k naplňování cílů memoranda o snižování emisí oxidu uhličitého na území města Brna, ke kterému se připojila v únoru.

Letos poprvé nakoupila Masarykova univerzita na Českomoravské komoditní burze Kladno takzvanou zelenou elektřinu, tedy elektřinu s certifikátem zaručujícím, že dodávky odpovídají množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Zároveň se univerzitě podaří za energii nakoupenou na příští rok meziročně ušetřit více než devět milionů korun.

„Masarykova univerzita se chce chovat odpovědně k životnímu prostředí, a proto nákup elektřiny podmínila povinností dodavatele dodat elektřinu se zárukou původu z obnovitelných zdrojů a zajistit doklad, který to prokazuje,“ uvedl vedoucí provozního odboru Rektorátu Masarykovy univerzity Tomáš Říha, který má celou věc na starosti.

Březnový nákup navíc přinesl ceny, které pro příští rok znamenají zlevnění elektřiny o přibližně 15 procent a zemní plyn levnější o třetinu. Celkově MUNI v příštím roce uspoří devět milionů korun.

Masarykova univerzita tak udělala další krok k naplňování cílů memoranda o snižování emisí oxidu uhličitého na území města Brna, ke kterému se připojila v únoru spolu s dalšími třemi desítkami firem a veřejných institucí. „Připojení se k memorandu je pro nás přirozeným krokem. Ochranu životního prostředí a zajištění udržitelného rozvoje vnímáme na Masarykově univerzitě jako jednoznačnou prioritu. Dlouhodobě se těmto tématům také věnuje řada našich špičkových vědeckých pracovišť,“ uvedl při této příležitosti rektor Martin Bareš.

Na MUNI se dlouhodobě využívají obnovitelné zdroje energie a energetický management při správě budov. „Při stavbě nových pavilonů Univerzitního kampusu Bohunice a rekonstrukcích historických areálů v centru dbáme vždy na snížení či nízkou hodnotu energetické náročnosti. Na vybraných budovách máme zelené střechy a zadržujeme dešťovou vodu. Třídění odpadu, recyklace a snižování spotřeby papíru pomocí elektronizace se již stalo samozřejmostí a pořád pokračuje,“ uvedla kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová s tím, že například díky získání nových pozemků od města Brna se v příštích letech plánuje oživení bohunického kampusu o zelené plochy pro sportovní vyžití.

Další projekty v oblasti udržitelnosti jsou aktuálně v přípravě, jde zejména o obnovitelné a alternativní zdroje vytápění a chlazení v bohunickém kampusu, kde vyrůstá rozsáhlý pavilon pro Simulační centrum nebo unikátní biobanka.

Principy společenské odpovědnosti a udržitelnosti budou navíc nově zapracovány do připravované Strategie Masarykovy univerzity pro léta 2021–2027, na jejíž přípravě aktuálně pracují akademici i studenti napříč univerzitou. Hotová bude ještě v letošním roce.

Hlavní novinky