Přejít na hlavní obsah

Fakulty v kampusu budou mít novou školku pro děti zaměstnanců

Ve spolupráci s provozovatelem školek Elánek vznikla dětská skupina MUNI v docházkové vzdálenosti od kampusu s kapacitou asi pro 25 dětí.

Péče o malé děti může někdy komplikovat práci na výzkumu nebo omezit akademické závazky. Zaměstnanci Lékařské fakulty MU a dalších pracovišť v bohunickém kampusu teď mají novou možnost, jak se věnovat práci a mít zajištěnou péči o své malé děti. Ve spolupráci se soukromým provozovatelem jeslí a školek Elánek vznikla speciální dětská skupina.

„Hledali jsme cesty, jak umožnit našim zaměstnancům, kteří jsou rodiči malých dětí, podílet se na práci v laboratoři nebo výuce studentů. Už na jaře jsme našli volnou kapacitu ve školce Elánek v areálu Fakultní nemocnice Brno. Máme velkou radost, že se nám následně podařilo domluvit s provozovatelem na vznik dětské skupiny pro děti od 18 do 36 měsíců, a že nás univerzita podpořila uzavřením partnerství," vedla personální manažerka HR Award Lékařské fakulty MU Petra Voráčová.

Skupina začne fungovat během září a kapacitu má 12 plných míst. Protože se předpokládá, že většina rodičů bude využívat jen některé dny a omezené počty hodin, měla by skupina pokrýt potřeby pro hlídání asi 25 až 30 dětí. Díky tomu, že Elánek získal dotace z evropských fondů, je cena pro zaměstnance Masarykovy univerzity asi třetinová proti standardní nabídce.

Dětskou skupinu využije například Kateřina Pilátová, která vede jednu z laboratoří Farmakologického ústavu Lékařské fakulty MU. Má rok a tři čtvrtě starou dceru, a aby se mohla část týdne věnovat práci, musela si domlouvat hlídání s partnerem nebo rodiči.

„Mám na starosti projekty, které se nedaly jednoduše předat někomu jinému, takže jsem v práci pokračovala, i když se mi narodilo dítě. Díky dětské skupině u kampusu si teď ale můžu mnohem lépe naplánovat a rozdělit čas mezi práci a rodinu a dcera si navíc zvykne pohybovat se v dětském kolektivu a ne jen s dospělými,“ pochvaluje si novou možnost výzkumnice.

Další podpora pro rodiče

Univerzita představila novou možnost pro vznik dětských skupin i ostatním fakultám, ale další to zatím nezvažují. V minulých letech nicméně vznikaly na MUNI různé dětské skupiny či školky pro zaměstnance, aktuálně funguje dětské centrum v prostorách Pedagogické fakulty MU, které má kapacitu deset dětí a jejich hlídání zajišťují studentky. Zaměřuje se na děti od jednoho do šesti let a nabízí možnost hlídání maximálně na tři dny v týdnu a čtyři hodiny denně.

Na Fakultě sociálních studií MU mají zaměstnanci k dispozici dětský koutek, kde mohou využít krátkodobé hlídání svých dětí. Spolu s Filozofickou fakultou a Přírodovědeckou fakultou MU by pak rádi otevřeli zcela novou školku v centru Brna. Zatím je ale vše ve fázi plánů.

Hlavní novinky