Přejít na hlavní obsah

Jak čelit migréně? Lidem pomůže nový web

Zbořit mýty o migréně a informovat o možnostech léčby má za cíl nová webová stránka migrenabrno.cz.

Neurolog Pavel Řehulka vede Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

Studentka Silvie trpí záchvaty migrény již deset let a před rokem se počet dnů s migrénou zvýšil nad patnáct dnů v měsíci. Často podceňovaná a zesměšňovaná nemoc tak ještě výrazněji zasáhla do jejího života. Když má totiž záchvat migrény, dokáže ji to i na tři dny zcela vyřadit z běžného života. Musela své nemoci přizpůsobit i své studium a osobní plány.

Příběhy pacientů, ale především informace o migréně a možnostech nové léčby přináší web migrenabrno.cz, který chce poukázat na to, že tuto nemoc nelze bagatelizovat. Nový web připravili odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. 

„Migrénou trpí asi dvanáct až patnáct procent populace, tedy každý sedmý člověk, a řadu z nich to výrazně omezuje. Přestože má migréna vysokou prevalenci, způsobuje značnou disabilitu a je pro svého nositele často celoživotním hendikepem, je ve společnosti zatím podceňována. Kdo něco podobného nezažil, většinou nedokáže pochopit, co pacient s migrénou prožívá,“ říká Pavel Řehulka z I. Neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty MU, kde vede Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

„Ačkoliv má migréna několik podtypů, všechny mají podobné charakteristické projevy. Jde obvykle o jednostrannou bolest nejčastěji v oblasti spánku a čela, která často pulzuje a dosahuje až vysoké intenzity, je doprovázena nevolností nebo zvracením, světloplachostí a přecitlivělostí na zvuky. Jakákoliv fyzická aktivita, třeba i chůze nebo předklon, navíc její projevy zhoršuje,“ popisuje záchvat migrény neurolog.

Potvrzuje to i pacientka Silvie, která studuje na Masarykově univerzitě. „Den s migrénou znamená, že mě od rána intenzivně bolí hlava, někdy mě brní končetiny a část obličeje, je mi nevolno a prakticky celý den zvracím. V tomto stavu nemůžu dělat nic. Nemůžu se učit, nejsem schopná si ani zajít nakoupit, výuka ani zkouška nepřipadá v úvahu. Takový záchvat u mě trvá až tři dny a opakuje se několikrát do měsíce.“

Řehulka upozorňuje, že v případě častých bolestí hlavy je pacient nucen užívat analgetika v nadměrném množství. Užívání léků na bolest hlavy častěji než deset nebo patnáct dnů v měsíci pak vede k rozvoji bolestí hlavy vyvolaných nadužíváním léčiv. Kromě dnů s migrénou pak pacient trpí bolestí hlavy i zbylé dny v měsíci a taková situace může trvat i několik let. „Migréna a nadužívání léčiv je častější například právě u univerzitních studentů, kteří musí dlouhodobě podávat vysoké výkony. Zásadní je proto včasné zahájení preventivní léčba migrény, aby se pacient nedostal do začarovaného kruhu bolesti a analgetik“ podotýká lékař.

Než se studentka dostala do centra pro bolesti hlavy, řešili lékaři její problémy jen analgetiky a navíc měla problémy ve škole, pokud kvůli migréně nestihla výuku nebo zkoušku. „Teď mi v tom velmi pomáhá univerzitní středisko Teiresiás, kde mají nahlášenou mou diagnózu a mohou mě v případě záchvatu omluvit z výuky či ze zkoušky, které si pak musím nahradit,“ podotýká studentka.

Pokud někdo trpí migrénou nebo jinými bolestmi hlavy, měl by vyhledat odborníky. V případě migrény a jiných primárních bolestí hlavy mohou pacientům nabídnout i jinou léčbu, než jen analgetika. „Od roku 2020 hradí české zdravotní pojišťovny i biologickou léčbu migrény. Je založená na principu protilátek, které blokují receptory nebo bílkovinu důležité v rozvoji záchvatu migrény. Jde o preventivní léčbu, při níž si pacient injekčně aplikuje léčivo jednou měsíčně. Z hlediska prospěchu pro pacienty je však i vysoká cena léčiva přijatelná, protože pacient se pak často vrací do normálního života,“ popisuje Řehulka s tím, že jedna měsíční dávka stojí zhruba 11 tisíc korun.

„Kvůli migréně si musím plánovat školní povinnosti na delší čas, přidávat si alespoň týden k tomu, abych vše stihla. Nikdy totiž nevím, jak dlouho bude záchvat trvat. Velký problém je pak přítomnost ve výuce, kdy se mi třeba stalo, že jsem několikrát během cvičení musela odejít zvracet a vyučující se na mě dívali s nepochopením,“ dodává Silvie s tím, že řada lidí ji stále bere spíš jako hypochondra. Dokud lidem podrobně nevysvětlí, co migréna znamená, nedokážou si představit, jak ji omezuje.

Komplikace kvůli nemoci vyvrcholily loni v březnu, kdy se bála o studia kvůli tomu, že se nezvládala pořádně učit na zkoušky. V tu dobu měla už zhruba půl roku zažádáno o biologickou léčbu, ale podmínky pro její získání byly zdlouhavé a náročné. Rozhodla se proto hradit jedenáctitisícový poplatek sama. Sehnala si brigádu a s podporou rodiny dostala první dávku léku, další již hradila pojišťovna.

„Svůj stav s biologickou léčbou bych popsala stručně jako nový život. Počet migrén za měsíc klesl pod deset záchvatových dní, minulý měsíc například na pouhé čtyři dny. Nejenom že je záchvatových dní o hodně méně ale začaly mi zabírat některé léky a analgetika a občas tak můžu fungovat i při záchvatu. Jediné mínus je, že se mi zhruba tak za dva měsíce objeví záchvat, který trvá třeba pět a více dní, zda to má souvislost s biologickou léčbou ale nevím,“ popisuje výrazné zlepšení Silvie.

Díky pomoci odborníků a nové léčbě se může znovu v klidu učit a žít běžný život, zlepšil se i její partnerský vztah a opět začala sportovat. „Konečně mám opět chuť do různých činností a radost ze života. Přála bych všem, kteří trpí migrénou jako já, aby se jim dostalo možnosti biologickou léčbu vyzkoušet, pro mě je to opravdu něco jako zázrak,“ dodává studentka.

Hlavní novinky