Přejít na hlavní obsah

Konference přiblíží, jak věda přispívá k řešení pandemie koronaviru

Jak plnila Masarykova univerzita svou roli ve společnosti v době koronavirové krize přiblíží 12. května celodenní online konference Science for Society.

Na jaře se řada výzkumníků z MU zapojila například do testování, ale také hledání nových metod, jak koronavirus detekovat.

Od jara loňského roku se celá společnost a s ní i Masarykova univerzita potýká s celosvětovou pandemií nového typu koronaviru a nemoci COVID-19. Kromě zajištění výuky a stávajícího výzkumu se ale řada odborníků zapojila také do projektů spojených s výzkumem koronaviru či zavádění opatření ke zvládnutí pandemie.

Ukázat všem zájemcům některé z oblastí, jimž se MU věnovala a dále věnuje, má právě konference Science for Society, která se uskuteční ve středu 12. května 2021. Online přenos, který bude moderovat Daniel Stach, bude probíhat od 9.30 do 16.00 na webu scienceforsociety.muni.cz.

„Chceme představit práci našich odborníků i pozvaných hostů a diskutovat, jak se akademická sféra zapojila do řešení zdravotnických i sociálních aspektů, kterým je společnost vystavená v době koronavirové krize. Ve dvou blocích proto představíme obě tato témata v přednáškách jednotlivých odborníků i v jejich následné diskuzi u pomyslného kulatého stolu,“ přiblížila konferenci prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová.

Dopolední blok se bude věnovat biomedicínským aspektům pandemie a mezi jeho hosty bude mimo jiné ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a také vedoucí Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU Ladislav Dušek.

O koronaviru, jeho vlastnostech či genomu promluví například vědci z institutu CEITEC MU a další hosté se budou věnovat léčbě onemocnění COVID-19 i otázkám spojeným s vakcinací proti koronaviru SARS-CoV-2. První blok pak završí diskuze o perspektivách řešení zdravotních aspektů pandemie.

Odpolední blok přednášek zahájí náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Pavel Doleček, který promluví o roli univerzit v krizi. Další odborníci se budou věnovat krizovému managementu, legislativním otázkám, mediální scéně a fakenews nebo dlouhodobým ekonomickým nákladům na boj s pandemií.

Vše zakončí diskuze na téma perspektiv řešení společenských, ekonomických a právních aspektů pandemie.

Aktuální program a informace najdou zájemci už nyní na webu konference.

Zájemci o konferenci se také mohou připojit k události na facebooku.

„Rádi bychom, aby se z konference Science for Society stala pravidelná akce Masarykovy univerzity, protože zapojení akademické sféry do společenského dění samozřejmě není omezeno jen na období koronavirové krize. Společenská role, která doplňuje klíčovou úlohu vzdělávací a výzkumnou, je nedílnou součástí každodenní činnosti vysokých škol,“ dodala prorektorka Pospíšilová.

Hlavní novinky