Výstava léčivých rostlin v Brně

Léčivé rostliny se vystavují v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně už po devětapadesáté.

Letos se výstava uskuteční od 17. června do 4. července. Areál zahrady pod Kraví horou bude veřejnosti přístupný denně včetně víkendů a za každého počasí od 9 do 18 hodin. Vstupné na výstavu léčivek je dobrovolné.

„Na ploše téměř jednoho hektaru si můžou návštěvníci prohlédnout bezmála 900 druhů a odrůd léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících a toxických rostlin, domácích i cizokrajných. Jedná se o největší živou sbírku léčivých rostlin v České republice. Celosvětově unikátní je rozsáhlá sbírka rostlin z čeledi makovitých,“ upřesnila vedoucí Centra léčivých rostlin Lea Jedonková.

Botanická zahrada udržuje genofond léčivých rostlin, pěstuje rostlinný materiál pro výuku mediků i výzkumné práce vědců. Je atraktivním prostředím pro praktické vyučování studentů všech stupňů škol i poučení veřejnosti.

Návštěvníci se podle Ley Jedonkové mohou těšit také na doprovodnou výstavu Obiloviny známé i neznámé, kde se z názorných ukázek i obrazové dokumentace dozví podrobnosti a zajímavosti o různých aspektech běžně pěstovaných obilovin i o obilovinách, které jsou u nás netradiční.

„Zpestřením výstavy bude také ochutnávka bylinkových infuzí, což jsou léčivé rostliny luhované ve vodě. Nejčastěji se takto luhuje máta,“ dodala Lea Jedonková.

Mimo termín výstavy je zahrada v Údolní ulici pod Kraví horou pro veřejnost otevřena od května do září v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin a ve středu pak od 8 do 18 hodin.