Přejít na hlavní obsah

Očkování a testy. Na univerzitě v USA platí striktní pravidla

Na výzkumném pobytu na prestižní škole Dartmouth College v USA je právě Filip Černoch z MU. Překvapila ho nejen vysoká úroveň výuky, ale také velmi striktní protiepidemická opatření. 

Filip Černoch z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS od podzimu působí na Dartmouth College v USA

Filip Černoch z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií MU v současnosti působí na prestižní soukromé škole Dartmouth College v USA, kam na podzim odcestoval na desetiměsíční výzkumný pobyt v rámci Fulbrightova stipendia.

Výjezd do USA byl kvůli epidemii komplikovanější. Měl obavy, aby se situace dále nezhoršovala a mohl vůbec odcestovat. „Velký dík patří Fulbrightově komisi v Praze, která zařídila většinu problematických záležitostí. Vyřízení testů, potvrzení o očkování a několik formulářů už pak nehrálo takovou roli,“ popisuje.

Ve své akademické činnosti se Filip Černoch zaměřuje na společenské aspekty energetiky. Na Dartmouth College se konkrétně věnuje vlastními výzkumu zaměřenému na politiku států při nahrazování uhlí jinými energetickými zdroji. „Ve Spojených státech tento proces díky levnému domácímu zemnímu plynu už do značné míry proběhl, a to velmi rychle a s razantními ekonomickými, sociálními, a politickými dopady,“ vysvětluje Filip Černoch. Na škole má také možnost učit vlastní kurz, který se věnuje energetické politice Evropské unie. „Učím dvakrát týdně patnáct studentů různých programových kombinací. Což je samozřejmě velká a poměrně náročná zkušenost,“ říká.

Kromě výuky a práce na svém výzkumném projektu také pečlivě pozoruje fungování tamní školy. „Jde přeci jen o výběrovou instituci s excelentním vědeckým a vzdělávacím výkonem, je tak zajímavé sledovat, jaké jsou zde manažerské procesy, jak se pracuje se zaměstnanci, se studenty, jak se zde učí, dělá výzkum, jak zde vypadá komunitní život,“ vysvětluje Černoch.

Zaujal ho i přístup školy k protiepidemickým opatřením. Dartmouth College je soukromou školu a do jejího režimu nezasahuje vláda. Na škole přesto platí přísná protiepidemická pravidla proto, aby výuka mohla probíhat prezenčně. Všichni zaměstnanci i studenti, kteří nemají náboženské nebo zdravotní důvody, musí být vakcinováni. I očkovaní se musí na univerzitě alespoň jednou týdně testovat, neočkovaní dvakrát. „Výsledkem je to, že 98,7 % studentů, 98,5 % akademiků, 96,4 % ostatního personálu bylo začátkem ledna proočkováno,“ sdělil Černoch. Univerzita testování i očkování zajišťuje přímo ve svých prostorách,“ dodává.

Do online režimu výuky se přechází pouze při výrazném zhoršení epidemické situace a ve výjimečných situacích. Univerzita přesto požaduje po vyučujících, aby připravili své kurzy tak, aby se bez ztráty kvality daly vyučovat i za různých ztížených podmínek.

Celkově je zkušenost Filipa Černoch s tamními opatřeními pozitivní i přesto, že je tamní systém striktnější než v České republice. „Je nastaven logicky, smysluplně a celkem prakticky. A především, má výsledky. I v současné omikronové vlně se daří izolovat nemocné, čísla jsou zatím udržitelná a já mohu fyzicky chodit do práce a přednášet,“ říká Černoch.

Kromě pár kritických komentářů na sociálních sítích nezaznamenal na přísná opatření negativní reakce. „Všichni zdá se akceptují, že vedení univerzity dělá, co může, že přichází s rozumnými opatřeními, že zajišťuje zázemí pro testování a vakcinaci a že se nějakým omezením nejde vyhnout,“ vysvětluje situaci Černoch.  

Dartmouth College má nejen v USA velkou prestiž. Je členem prestižního sdružení škol Ivy League a přijímá pouze 6,4 % zájemců. Za rok studia si účtuje až 74 tisíc dolarů. Studuje na ní přibližně šest tisíc studentů, má tisíc vyučujících a tři tisíce neakademických pracovníků. „Díky tomu všemu má neuvěřitelné materiální zázemí a působí zde jedni z nejlepších lidí ve svých oborech,“ doplňuje Černoch. Porovnání s Masarykovou univerzitou je obtížné, přesto podle něj nejde o dva nesrovnatelné světy. „Ve spoustě věcí Masarykova univerzita míří stejným směrem a má podobně nastavené ambice. Což je vlastně velmi příjemný pocit,“ dodává.

Hlavní novinky