Přejít na hlavní obsah

Studentské kino přenese diváky zpátky do 90. let

V úterý 22. února začíná v Univerzitním kině Scala další cyklus projekcí Studentského kina. Tentokrát si studenti zvolili za téma devadesátá léta.

Pestrobarevné oblečení, VHS kazety, magnetofony či skateboardy. To vše neodmyslitelně patří k 90. letům, do kterých vás přenesou jarní projekce v Univerzitním kině Scala. Projekt Studentského kina divákům v následujících týdnech přinese projekce filmů, které byly v 90. letech natočeny, nebo tuto éru zachycují. Projekce budou vždy doplněny o doprovodný program.

Sérii projekcí zahájí v úterý 22. února dnes již kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř z roku 1990. Na projekci do Scaly osobně dorazí také Šimon Caban – představitel postavy DJ Arnoštka. O týden později se diváci mohou těšit na Tankový prapor, který je dodnes nejnavštěvovanějším tuzemským snímkem všech dob. Na začátku 90. let na něj do kin přišlo více než 2 miliony diváků.

Na film Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky se diváci mohou těšit 8. března. Snímek je složen z šesti černohumorných povídek, které pojí společné motivy. Další projekcí bude film Lekce Faust, ve kterém Jan Švankmajer propojil hrané a animované scény s loutkami. Jako doprovodný program k tomuto filmu bude přednáška o dobovém jídle 90. let.

Již tradičně bude jeden večer cyklu Studentského kina takzvaně naslepo. Diváci nebudou 22. března do poslední chvíle vědět, co na plátně uvidí. Nekorektní humor a satiru by si diváci neměli nechat ujít 5. dubna, kdy je v plánu projekce České sody. V různorodých skečích si komici brali na paškál známé politiky i populární televizní pořady a reklamy.

Režijní debut amerického komika Jonaha Hilla s názvem Devadesátky je pro diváky připraven na 12. dubna. Pro natočení tohoto filmu Hill čerpal ze svého vlastního dětství. Příběh vypráví o mladém Steviem, který chce zapadnout mezi partu starších skateboardistů. Film je oceňován za věrné vystižení doby, zejména díky kostýmům a hudbě.

Dokument o prezidentovi Václavu Havlovi s názvem Občan Havel se ve Scale bude promítat 19. dubna. Jsou v něm zachyceny obě volební období Václava Havla coby prezidenta samostatné ČR a nabízí unikátní pohled do jeho soukromí.

Cyklus projekcí zakončí 26. dubna kultovní komedie Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V něm Bolek Polívka ztvárnil postavu Bohumila Stejskala, který žije sám v rozpadající se chalupě. Jednoho dne se dozví, že zdědil velký majetek a začne si těchto nečekaně nabitých peněz užívat. U diváků i u kritiků tento film zpočátku vzbudil rozpačité reakce, postupem času se ale stal jednou z nejoblíbenějších českých komedií.

Studentské kino je realizováno v rámci projektové výuky předmětu FAVp009 Provoz kina na Ústavu filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě MU. Pěti až sedmi členné studentské týmy mají za úkol zrealizovat deset tematicky spjatých projekcí. A to po stránce programové, organizační, propagační, provozní, ekonomické a administrativní. Poprvé se studenti do vytváření programu pro kino Scala zapojili na podzim roku 2013. Od té doby se pouze v roce 2020 a na jaře 2021 studentský cyklus projekcí nekonal kvůli epidemii. 

Hlavní novinky