Přejít na hlavní obsah

Politolog Holzer: Rusko bylo, je a bude tak silné, jak mu Západ dovolí

Magazínu M poskytl ve středu, den před vpádem ruských ozbrojených sil na Ukrajinu, rozhovor politolog z Fakulty sociálních studií MU Jan Holzer.

Politolog Jan Holzer z Fakulty sociálních studií MU.

Představte si situaci, kdy se dospělý člověk dívá na to, jak nějaký výrostek nejprve ponižuje někoho menšího a posléze jej začne bít. A ten dospělý člověk řeší, jestli on sám má v pořádku účes, nebo zda nemá flek na košili. Ten výrostek měl už dávno dostat pár facek, ale to se dnes nenosí. 

Politolog Jan Holzer z Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU takto v rozhovoru pro Magazín M hovoří o chování Západu k Rusku a o tom, co je Západ ochoten udělat, aby zastavil Putinovu agresi. „Silnější v případném konfliktu je Západ. Předpokládám, že se shodneme, že ekonomicky, technologicky či materiálně je silnější Západ. Západu ale, alespoň prozatím, chybí vůle konat. Která Putinovi zjevně naopak nechybí. A tak dělá to, co má pocit, že mu je a bude dovoleno,“ vysvětluje politolog, který se třicet let zabývá politikou postsovětského prostoru. „Řešíme malichernosti, zmůžeme se jen na vlnu solidarity a ekonomických sankcí, na které je Rusko v tuto chvíli vlastně už připravené a zvyklé. V současné chvíli nevidím žádný mechanismus, který by zabránil tomu, aby si Rusko na Ukrajině nedělalo, co chce.“

Vojenskému vpádu na Ukrajinu předcházel projev prezidenta Putina. Ani jeho obsah ale nebyl pro profesora z Mezinárodního politologického ústavu překvapivý. „Ukrajina je součástí klasického příběhu, který nyní prezident Putin představil a kterým se snaží oslovit jak ruské obyvatelstvo, tak evropskou veřejnost. Jeho podstatou je teze, že fakt, že prazákladem ruské státnosti je Kyjevská Rusí, tedy území současné Ukrajiny, Rusy opravňuje k jejímu záboru a obnovení vztahu a ochraně tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Předkládá pro Rusy srozumitelný příběh historické politiky, jehož součástí je teritoriální nostalgie po sovětské éře,“ upozorňuje Holzer.

Primární vysvětlení toho, proč něco Putin dělá, je podle Holzera potřeba hledat ve vnitřní ruské politice. Mezinárodní politika je až otisk, reflexe toho, co Rusové potřebuji komunikovat především dovnitř. Doporučuje také, že Západ se nemá snažit pochopit, co Rusové chtějí. „Zkoušet porozumět Rusům, soustřeďovat se například na psychické rozpoložení prezidenta Putina, je špatná strategie. Tím Západ vlastně dává Putinovi jízdenku na vlak se slovy: Dělej, co uznáš za vhodné, Západ se tě bude snažit pochopit. Znamená to stále tahat za kratší konec.“

Odhadnout, jak se bude situace vyvíjet, je podle Holzera složité. „Počkejme si na to, jak akceschopně bude vypadat reakce ze strany NATO. Zda NATO například pošle jednotky do Pobaltí nebo do Polska,“ dodává politolog.

 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky