Přejít na hlavní obsah

DVTV Roadshow ve Scale s jasným poselstvím: Společně pro Ukrajinu

Ve čtvrtek večer se ve zcela zaplněném Univerzitním kině Scala konala DVTV Roadshow. Tématem akce, kterou DVTV uspořádala ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, byl válečný konflikt na Ukrajině.

Moderátoři Daniela Drtinová a Michael Rozsypal.

Roadshow se nesla v dobročinném duchu, a tak měli návštěvníci možnost nejenom vyslechnout debatu pěti expertů, ale zakoupením vstupenek i finančně přispět Paměti národa na jejich sbírku na pomoc Ukrajině. Pro tuto organizaci se nakonec z prodeje vstupenek podařilo vybrat více než 120 000 korun.

Před zahájením Roadshow vystoupil v kině Scala rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. „Přesně před měsícem zahájila ruská armáda invazi na Ukrajině. Masarykova univerzita se postavila k této válce tak, jak jí přísluší i z historického hlediska. Pomáháme těžce zkoušené Ukrajině nejenom symbolicky, ale i fakticky,“ zdůraznil Bareš. A přidal i čerstvou osobní zkušenost. „Tento týden v pondělí se k nám na jednání předsednictva České konference rektorů připojil také rektor Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka a se svými kolegyněmi nás požádal o to, abychom pomohli s online výukou studentkám ve městech, kde se ukrývají. Je to něco neuvěřitelného, co v dnešních dnech zažíváme, a já jsem opravdu velmi hrdý na to, že se naše univerzita i země dokázaly k této tragické situaci postavit čelem.“

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Prvním hostem Roadshow byl velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis, který se připojil do univerzitního kina online. „Uvěřit tomu, že ve 21. století nějaký stát útočí na jinou zemi pomocí letadel, raket a bomb, je velmi těžké. Nikdo nechce žít v takovém totalitním režimu, jako je Rusko a Putin tohle chápe a teď se mstí Ukrajincům za to, že umí být svobodní. Putin chce okupovat celou Ukrajinu a vrátit ji do sféry vlivu Ruska, ale i kdyby se mu to podařilo, udržet tuto zemi nedokáže. Dříve nebo později tak bude muset přistoupit na nějaká jednání. Byli bychom rádi, kdyby to bylo co nejdřív, protože jde o lidské životy a my musíme udělat všechno pro to, abychom zabránili dalším obětem,“ vzkázal na dálku Perebyjnis.

Velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis.

Bývalý velvyslanec v Británii, Izraeli a Americe Michael Žantovský pak v debatě mimo jiné otevřel téma uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou. „Pomoc Ukrajině ze strany Severoatlantické aliance, Evropské unie a celého západu je v tuto chvíli významná a má obrovskou cenu jednoty, která tu dlouhá léta nebyla. Je naprosto pochopitelné, že stát, který je pod takovým brutálním útokem, jako je Ukrajina, by potřeboval i uzavření vzdušného prostoru, ale tuhle pomoc mu dost dobře Severoatlantická aliance nemůže poskytnout. Je to kalkul rizik a nákladů, který racionálně nedává úplně smysl. Uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou by znamenalo přímý střet s ruským letectvem a ozbrojený konflikt mezi NATO a Ruskem. Byla by to navíc obrovská komplikace pro ukrajinskou vzdušnou obranu,“ vysvětlil Žantovský. 

Bývalý velvyslanec v Británii, Izraeli a Americe Michael Žantovský.

Roadshow se věnovala i ekonomickým sankcím směrem k Rusku. „Cílem těchto sankcí je vykrvácet ruskou armádu a znemožnit Rusku, aby mělo z čeho financovat válku. Já pevně věřím, že se to podaří, ale velmi to záleží na nás. My teď musíme hlavně udržet všechny sankce, které se netýkají jenom přepnutí toku peněz, ale i přepnutí toku technologií,“ zdůraznila přítomným bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová.

Bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová.

Další pohled na válečnou agresi Ruska pak přidal politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Dosavadní invaze je provázena ze strany ruské armády celou řadou obrovských problémů. Rusko zvolilo na bojišti špatnou taktiku i strategii. To v kombinaci s naprosto tristní logistikou způsobilo, že ruský postup po několika týdnech v podstatě zamrzl. Vojákům dochází jídlo a jsou nuceni rabovat obchody, nemají pohonné hmoty, řada jejich materiálu navíc byla skladována v mizerných podmínkách. Rusko se ale bohužel bude tuto svou zoufalost snažit vykompenzovat stále větším použitím brutální síly,“ řekl Josef Kraus.

Politolog Josef Kraus z Fakulty sociálních studií MU.

Závěrečným hostem Roadshow pak byla reportérka Respektu Ivana Svobodová, která posluchačům popsala, co prožívala s rodinami uprchlíků ve vlaku na lince Lvov – Kyjev. „Všichni uprchlíci chtějí, aby se svět dozvěděl, co prožívají a moc si přejí, aby byl obraz války skutečný. Ukrajinci jsou velmi dobře informováni o ruské propagandě a neví, kam až sahá a co se vlastně v Evropě o nich a o válce ví," zdůraznila Svobodová.

Reportérka Ivana Svobodová.

Daniela Drtinová a Michael Rozsypal na konci debaty poděkovali Masarykově univerzitě za pomoc s organizací Roadshow a publiku Univerzitního kina Scala za to, že koupí vstupenek přispěli Paměti národa do sbírky na pomoc Ukrajině. „Brno nikdy nezklame a nezklamali jste ani dnes.“

Moderátoři Daniela Drtinová a Michael Rozsypal.

 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

 

Hlavní novinky